Koszule z poliestru zamiast z bawełny. UOKiK: zastrzeżenia do wielu produktów

Jak podaje UOKiK - ponad 30 proc. ubrań, pościeli, strojów kąpielowych skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w latach 2017-18 było złej jakości lub źle oznakowane.

2019-06-07, 16:10

Koszule z poliestru zamiast z bawełny. UOKiK: zastrzeżenia do wielu produktów
UOKiK przypomina, by przed zakupem odzieży zapoznać się z informacjami na etykiecie.Foto: Pixabay

W latach 2017-2018 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła ponad 5 tys. partii ubrań dla dzieci i dorosłych, ręczników, strojów kąpielowych, odzieży sportowej, obrusów.

- W zeszłym roku kontrole odbyły się u 403, a w 2017 r. – u 375 przedsiębiorców z całej Polski – głównie w sklepach, ale także u producentów i importerów oraz w hurtowniach - czytamy w komunikacie. Inspektorzy mieli zastrzeżenia do ponad 30 proc. produktów - poinformowano.

Najgorzej wypadły te zbadane w laboratorium UOKiK w Łodzi, gdzie w 2018 r. trafiło 301 partii produktów, a rok wcześniej - 337.

- Eksperci sprawdzali tam, czy skład surowcowy jest zgodny z informacjami na metce, czy tkaniny mają deklarowane przez producenta właściwości, a także czy zgadzają się ich wymiary - wyjaśniono.

W zeszłym roku testu nie przeszło 37,2 proc. badanych produktów, a najwięcej zastrzeżeń (44,3 proc.) wzbudziła konfekcja dla dorosłych.

REKLAMA

- To i tak znaczna poprawa w stosunku do 2017 r., gdy eksperci z laboratorium wykryli nieprawidłowości aż w 53,4 proc. sprawdzanych produktach - czytamy.

Na przykład sweter damski miał być w 100 proc. zrobiony z lnu, a okazało się, że jest w nim 78,7 proc. akrylu i 31,3 proc. poliestru (2017); koszulka męska miała być w 100 proc. uszyta z bawełny, a było w niej 61,4 proc. poliestru i tylko 38,6 proc. bawełny (2018); sześć partii ręczników miało inne wymiary, niż deklarowali producenci (2018), a kilku obrusów „plamoodpornych” nie można było wyczyścić z oleju rzepakowego (2017).

- Z powodu złej jakości inspektorzy zakwestionowali w 2018 r. 5,8 proc. sprawdzonych pod tym względem partii, a rok wcześniej – 9,7 proc - czytamy.

W ubraniach, które nie trafiły do laboratorium, zastrzeżenia wzbudziły m.in. wystające nitki czy krzywe szwy. Kontrolerzy stwierdzili też niewłaściwe oznakowanie w ok. 28 proc. sprawdzonych pod tym względem partii.

- Najczęściej przyczyną były nieprawidłowe nazwy włókien na etykietach albo brak informacji o składzie surowcowym. Większość przedsiębiorców jeszcze w trakcie kontroli dobrowolnie poprawiła oznakowanie - wyjaśniono.

Jak podkreślił UOKiK, wyroby zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych "zostały wstrzymane od obrotu do czasu prawidłowego oznakowania lub zwrócone producentom, którzy otrzymali informację dotyczącą stwierdzonych nieprawidłowości".

UOKiK przypomina, by przed zakupem odzieży zapoznać się z informacjami na etykiecie.

- Dowiesz się z niej, z jakich włókien składa się surowiec, z którego wykonano ubranie – ta informacja jest szczególnie ważna dla alergików - podkreślono. Warto też sprawdzić czy produkt nie ma dziur, zaciągnięć lub zabrudzeń.

REKLAMA

UOKiK, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej