Prof. Andrzej Nowak: mamy do czynienia ze zjawiskiem kulturowym wiążącym się z zanikiem tożsamości i świadomą walką z tożsamością
– Naszą historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – powiedział prof. Andrzej Nowak, historyk i laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie – dodał.
2019-06-09, 15:06
Posłuchaj
Prof. Andrzej Nowak, który był gościem Polskiego Radia 24, otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego przyznawaną wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
– Mimo ogromnego zaszczytu, jaki dzisiaj mnie spotkał, nie jestem bohaterem polskiej historii, jestem jedynie jej kronikarzem. Jeżeli sami zaczniemy uważać się za bohaterów, to znaczy, że popełniamy straszny błąd, że gdzieś się zagubiliśmy. Mówię to w odniesieniu do tych prawdziwych i często bezimiennych bohaterów polskiej historii, o których zapomniano, np. o tysiącach ludzi "Solidarności", którzy po 1989 roku zostali zepchnięci na margines, a to przecież ich determinacja doprowadziła do przełomu politycznego. To oni zasługują na nasz najwyższy szacunek – wskazał prof. Andrzej Nowak.
Powiązany Artykuł
"Polska Wielki Projekt". Wręczono nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Historia potrafi zaskakiwać
Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że jeżeli wydaje nam się, że coś potrafimy przewidzieć i na podstawie historii powiedzieć, co będzie dalej, to mylimy się, bo historia nas zaskoczy.
– By być przygotowanym na to zaskoczenie powinniśmy znać jej lekcje, żebyśmy w wielości doświadczeń historycznych wiedzieli, że nawet jeśli jesteśmy na dnie, to może pojawić się szansa, na którą trzeba cierpliwie czekać, by się podnieść. W naszej historii było tak wielokrotnie. Historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – zaznaczył.
REKLAMA
Zanik tożsamości chorobą współczesnej Europy
"Mamy do czynienia ze zjawiskiem kulturowym, które wiąże się z zanikiem tożsamości i jednocześnie świadomą walką z tożsamością, nie tylko tą narodową" – stwierdził prof. Andrzej Nowak.
– Współczesnej gospodarce rynkowej nie jest potrzebny człowiek z tożsamością, tylko człowiek, któremu codziennie można wmówić zupełnie inną "chwilową" tożsamość. (…) Wmawia się dzisiaj ludziom, że mogą zmienić płeć, tożsamość, że mogą być co chwila kimś innym. To chorobliwy objaw, bo jest on sprzeczny z naturą człowieka i naturą rzeczy. Pamięć i historia są swego rodzaju lekarstwem, odtrutką na pokusę, by zagubić swoją tożsamość. Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie, które chcą zniweczyć wszelką ostoję tożsamości w Europie – zaznaczył historyk.
Prof. Andrzej Nowak dodał, że Polska jest jeszcze stosunkowo silnym elementem w układance tożsamości europejskich, gdzie nie zniknęły takie pojęcia jak rodzina, Kościół, naród. - W Polsce wciąż budzi opór wizja antynaturalnego chaosu, który ma zastąpić instytucje i tradycyjne, naturalne formy współistnienia ludzi między sobą takie jak rodzina oraz formy komunikowania się z transcendencją, którymi są religia i Kościół. Dlatego ci, którzy chcą zniszczyć Europę, muszą uderzyć w Polskę – powiedział.
Z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawiał Antoni Trzmiel.
REKLAMA
PAP/Polskie Radio 24/db
-----------------------------------
Data emisji: 9.06.2019
Godzina emisji: 13.06
Polecane
REKLAMA