Mirosława Stachowiak-Różecka: rozbicie dzielnicowe Polski to nie jest merytoryczna propozycja
- Kilku samorządowców wykorzystało rocznicę 4 czerwca, by postulować nowy ustrój w Polsce. 21 postulatów, rozbicie dzielnicowe Polski to nie jest merytoryczna propozycja - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.
2019-06-10, 08:15
Posłuchaj
Zamiast Senatu - Izba Samorządowa, a do tego likwidacja urzędu wojewody, zwiększenie nakładów na edukację. Prezydenci, burmistrzowie miast i wójtowie ogłosili w Gdańsku 21 tez o samorządzie. Spotkanie w Filharmonii Bałtyckiej było pokłosiem 21 tez o samorządzie, którą w ramach obchodów rocznicy 4 czerwca ogłosili uczestnicy sesji 'Samorządna Rzeczpospolita". Deklaracja - w dużym skrócie - apeluje do rządzących o decentralizację państwa i wzmocnienie władzy na szczeblu lokalnym.
Mirosława Stachowiak-Różecka, która była kandydatką PiS na prezydenta Wrocławia, zwróciła uwagę, że o tego rodzaju niezależności samorządów mówi się od lat. - Najkrócej ujmując, jest to prywatyzowanie wielkich miast, bardzo niebezpieczne dla mieszkańców. Samorządy w Polsce mają sporą autonomię, duże możliwości i budżety. Najpierw szanowni państwo, włodarze miast, zajmijcie się tym, czym zajmować się możecie, na co macie środki, by mieszkańcom żyło się lepiej. Jak dacie sobie radę z tym zadaniami to będziemy rozmawiać, czy tych zdań nie może być więcej - zaapelowała posłanka PiS.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że np. władze Wrocławia nie radzą sobie z wieloma sprawami. - Na mieszkanie socjalne czeka się kilkanaście lat. Do obowiązku samorządu należy budowanie szkół, wypełnianie nowych osiedli infrastrukturą szkolną. Z tym zadaniem wrocławski włodarz także sobie nie radzi. Budżet straży miejskiej opiera się głównie na łupaniu mieszkańców mandatami. Nikt nie myśli o tym, żeby dać tej formacji większe pieniądze, zwiększyć możliwości i prestiż. Walka ze smogiem jest fikcją, w 2017 roku tylko dwie kamienice we Wrocławiu podłączono do sieci ciepłowniczej. Następnie ochrona zdrowia, dlatego mówię o prywatyzacji. We Wrocławiu de facto nie ma publicznej, miejskiej służby zdrowia od lat. Jak z takim zadaniem, a wśród 21 punktów są postulaty związane z ochroną zdrowia, będą sobie radzić włodarze miast - zastanawiała się Mirosława Stachowiak-Różecka.
Jej zdaniem samorządowcy powinni najpierw zająć się tym, co do nich należy, i powinni robić to jak najlepiej.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.
Data emisji: 10.06
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA
PR24
REKLAMA