Marcin Makowski: ta wizyta będzie rzutować na dekady relacji Polska-USA

- To jest wizyta historyczna, bo jej skutkiem są dokumenty rzutujące na dekady przyszłej współpracy polsko-amerykańskiej - przekonywał w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta WP.pl i "Do rzeczy". Gośćmi audycji byli także Witold Repetowicz z Defence24 i Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. 

2019-06-12, 20:38

Marcin Makowski: ta wizyta będzie rzutować na dekady relacji Polska-USA

Posłuchaj

Marcin Makowski: to wizyta historyczna ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

- Ta wizyta nie polega tylko na uścisku dłoni i wizycie wizerunkowej. Ta wizyta przywiezie do Polski kilka, jeśli nie kilkanaście dokumentów rzutujących na współpracę polsko-amerykańską. Trudno mi sobie wyobrazić większy pakiet - podkreślał Marcin Makowski.

Powiązany Artykuł

prezydent.pl Duda Trump 1200.jpg
Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Polska nie ma wielu alternatyw

Goście Polskiego Radia 24 dyskutowali też o tym, że Polska nie ma wielu alternatyw dla wzmocnienia relacji z USA. 

- Przyjęcie większej ilości amerykańskich żołnierzy to droga w kierunku wykorzystania maksymalnych możliwości NATO. Płacimy za obecność wysokie pieniądze, ale nie mamy zbyt wielu alternatyw, by nie powiedzieć, że nie mamy żadnej - mówił Marcin Makowski. 

Artur Wróblewski ocenił, że sytuacja w Europie jest "napięta". - Widzimy imperialne zachowanie Rosji, które czemuś służy. Odbudowali wpływy na Ukrainie, rozwijają nowe uzbrojenie - mówił publicysta.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dt12ad.jpg
Donald Trump ws. gazu i NS2: Niemcy stają się zakładnikiem Rosji

Duży krok do wyrwania się z geopolitycznego klinczu

Rozmówca Polskiego Radia przypomniał, że w minionym tygodniu Michael Kretschmer, premier Saksonii, apelował o zniesienie sankcji wobec Rosji. - Musimy szukać partnera, gdyby komuś przewróciło się w głowie w sytuacji geopolitycznej - mówił Artur Wróblewski. 

- W tym samym czasie, kiedy Andrzej Duda rozmawia z Donaldem Trumpem, w Niemczech mówi się o zbliżeniu z Rosją, a we Francji mówi się o wystawieniu Angeli Merkel na szefową Komisji Europejskiej - zgodził się Witold Repetowicz. 

- Zbliżenie z USA to duży krok w kierunku wyrwania się z klinczu geopolitycznego (między Niemcami a Rosją - przyp. red.). Przeważnie mogliśmy liczyć na pomoc USA. Postawienie na kartę USA jest bardziej rozsądne niż na sojuszników europejskich - mówił Witold Repetowicz. 

REKLAMA

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Rozmawiała Magdalena Złotnicka.

Goście: Marcin Makowski (WP.pl, "Do rzeczy"), Witold Repetowicz (Defence24), Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

REKLAMA

Polskie Radio 24

---------------------

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 15.09

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej