Prof. Bogdan Musiał: Niemcy chcieli zagłodzić Żydów w gettach

- Za politykę żydowską w okupowanej Polsce była odpowiedzialna niemiecka administracja cywilna, a nie jacyś naziści "nie wiadomo skąd". Administracja ta podlegała niemieckiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Bogdan Musiał.

2019-06-14, 15:15

Prof. Bogdan Musiał: Niemcy chcieli zagłodzić Żydów w gettach
Bazar w warszawskim gettcie. Foto: nac.gov.pl

Posłuchaj

14.06.19 Prof. Bogdan Musiał: Niemcy chcieli zagłodzić Żydów w gettach
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 jest autorem książki "Kto dopomoże Żydowi...". W czwartek w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się jej promocja.

Jak zaznaczył profesor, historycy obecnie nie dysponują dokładnymi danymi statystycznymi, dotyczącymi tego, ile osób pomagało Żydom podczas II wojny światowej albo ile osób, kolaborując z Niemcami, pomagało w niszczeniu i zagładzie tego narodu.

- Postawy wobec Żydów podczas II wojny światowej były bardzo różne, skrajne - od altruistycznej pomocy i ryzykowania własnego życia, po kolaborację z własnej chęci. Oczywiście należy postawić pytanie: co robiła większość? W mojej książce, zajmując się tematem, wyszedłem z innej perspektywy; z perspektywy niemieckich oprawców, którzy zajmując Polskę, zostali skonfrontowani z dużą mniejszością żydowską - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Musiał.

Jak podkreślił, zadaniem Niemców było skonfliktowanie i odizolowanie Żydów od Polaków, a także zagłodzenie Żydów w gettach. - W drugiej połowie 1941 roku zapadła decyzja, aby wymordować Żydów na terenie Polski. Niemcy przez zagłodzenie chcieli dokonać redukcji liczby ludności żydowskiej. Najpierw ginęły niemowlęta, dzieci i starcy. W getcie warszawskim w 1941 roku zaczęło się masowe umieranie z głodu - zaznaczył gość PR24.

- W Warszawie niemieccy okupanci stworzyli tak zwane getto zamknięte. Żydowska policja porządkowa "pilnowała" tam porządku. Była też policja niemiecka. Okupantom wydawało się, że uda się zagłodzić żydowską ludność. Okazało się, że funkcjonowała tak zwana wymiana handlowa polsko-żydowska, tak zwany szmugiel, który de facto był warunkiem przeżycia - dodał Bogdan Musiał.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24

---------------------------

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 13.09

Polecane

Wróć do strony głównej