Dobre informacje z rynku pracy. GUS podał dane o płacach i zatrudnieniu
Koniunktura na rynku pracy nie zwalnia. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w maju średnia płaca w sektorze przedsiebiorstw wyniosła 5057 złote i 82 grosze. To wzrost o 7,7 procent rok do roku.
2019-06-19, 10:44
Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7 procent rok do roku i wyniosło 6 milionów 380 tysięcy.
Dane GUS dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm, które zatrudniają 9 lub więcej osób.
Stanowisk mniej, ale dynamika płac utrzymana
Majowe dane z rynku pracy wskazują na mocny spadek liczby etatów przy wciąż wysokiej dynamice płac - uważa ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś. Zdaniem ekonomisty przy cały czas wysokim odsetku firm notujących nieobsadzone miejsca pracy, utrzymuje się presja na wzrost wynagrodzeń. "Natomiast jasno widać, że w średnim terminie dynamika płac wyraźnie się ustabilizowała i dzisiejszy odczyt zasadniczo wpisuje się w tą tendencję - poziomy dynamiki płac zbliżone do majowego były już niejednokrotnie notowane w ostatnim czasie" - wskazał.
Ekspert zwrócił teżuwagę, że maj to drugi z kolei miesiąc przynoszący redukcję liczby zatrudnionych.
REKLAMA
- Odczyty te wpisują się w oczekiwane przez nas w średnim terminie wyhamowanie tendencji wzrostowej liczby etatów w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej i przy jednoczesnym osłabieniu popytu na pracę w konsekwencji spowalniającej gospodarki - zaznaczył.
Pozytywne dane o pensjach
Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, są to bardzo dobre dane zwłaszcza, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu wynagrodzeń. Ekspert zwrócił uwagę, że możemy już przyzwyczajać się do tego, iż wskazania dotyczące średnich wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przekraczają kwoty 5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście dotyczy to przedsiębiorstw dużych i średnich zatrudniających powyżej 9 osób.
Firmy zatrudniające poniżej 10 osób relatywnie słabiej płacą, co pokazują dane z gospodarki narodowej. Nie zmienia to jednak faktu, że mówimy o przeszło 6 milionach osób zatrudnionych w Polsce - zaznaczył ekspert. Dodał, że ta dynamika wynagrodzeń z pewnością jest dobrym objawem, gdyż mamy do czynienia z okresem, w którym nie są wypłacane nagrody i dodatkowe świadczenia. Ten dobry wynik należy wiązać z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, dobrą koniunkturą w przedsiębiorstwach i nasilającą się presją płacową - podkreślił Andrzej Kubisiak.
Zwrócił uwagę, że w dużych i średnich przedsiębiorstwach zatrudnienie wciąż rośniem, ale ta dynamika 2,7 procent jest najniższym wskazaniem w ostatnich odczytach, co jest związane z rosnącymi trudnościami rekrutacyjnymi na rynku. Według eksperta, należy to wiązać z niedawnymi danymi dotyczącymi aktywności zawodowej, która po raz pierwszy od wielu lat spadła, pomimo dobrej koniunktury na rynku pracy.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR/ PAP, md
REKLAMA