Autostrada A1: w wakacje nad morze bez korków na bramkach. Dzięki systemowi wideotollingu, za płatny odcinek zapłacisz telefonem
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada sprawniejszy przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 już w te wakacje. Płynną jazdę ma zapewnić system wideotollingu, pozwalający na regulowanie opłat aplikacją w smartfonie, bez zatrzymywania się przy kasach na bramkach.
2019-06-20, 11:44
Posłuchaj
Video tolling to system poboru opłat, do którego nie potrzeba ani gotówki, ani zatrzymywania się na bramkach, ani urządzenia pokładowego A4Go. Wystarczy aplikacja w smartfonie.
Jak informuje Dziennik zachodni, taki system działa już na odcinku autostrady A1 w Gdańsku. Nazywa się AmberGo. Na razie tu też jest pilotaż, a system działa na jednym, najdłuższym odcinku - Rusocin - Nowa Wieś, i dotyczy tylko aut osobowych.
System wideotollingu umożliwia dokonanie opłaty za przejazd przy pomocy aplikacji w smartfonie
1 lipca na odcinku od Torunia do Gdańska ma zostać uruchomiony system wideotollingu - kierowcy mający stosowną aplikację zamiast płacić przy bramkach będą mogli uiścić opłatę elektroniczną i sprawnie przejechać dalej.
− Wszystkie bramki na tej autostradzie będą wyposażone w kamery video tollingu rozpoznające numer rejestracyjny samochodu, pozwalające trzykrotnie zwiększyć przepustowość tych bramek - z 200 do 600 pojazdów (na godzinę - PAP) - poinformował minister.
Jak podkreślił, będzie to "jeden system, wiele aplikacji, z których korzystają Polacy - aplikacji, które pozwalają płacić w formie elektronicznej za usługę - tym razem za przejazd autostradą".
REKLAMA
Od nowego roku system wideotollingu na wszystkich polskich autostradach
Minister zadeklarował, że będzie chciał, aby system wideotollingu od nowego roku obejmował już wszystkich koncesjonariuszy na polskich autostradach. Dotychczas na płatnych odcinkach A1 - zwłaszcza w wakacje - często tworzyły się długi korki do bramek, co spowalniało przejazd.
Nowy odcinek trasy S17
Andrzej Adamczyk złożył te deklaracje na Lubelszczyźnie, gdzie otwierał odcinek trasy S17 ze Skrudek do Kurowa.
13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej między węzłami Skrudki i Kurów Zachód otwarto w środę dla kierowców; pozwala to na wygodny wyjazd z Lublina w stronę Warszawy - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jak podkreślił, droga ekspresowa, która powstała przy wsparciu funduszy europejskich, pozwoli ominąć leżący między Skrudkami a Kurowem Żyrzyn - miasto znane kierowcom z zakorkowanego ronda.
Nowa trasa ma w większości betonową powierzchnię. Wyjątkiem są mosty, wiadukty, najazdy i drogi obsługujące ruch lokalny, gdzie położono mieszankę bitumiczną. Łącznie na drodze powstało 21 obiektów inżynierskich, w tym górne przejścia dla zwierząt.
REKLAMA
Droga jest częścią projektu „Budowa drogi ekspresowej S17, odc. Garwolin – Kurów”, na który z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeznaczono 1,18 mld zł (całkowita wartość inwestycji to 2,28 mld zł). Nowy, 13-kilometrowy fragment drogi S17 kierowcy samochodów osobowych pokonają w ok. 7 minut. Od węzła Kurów Zachód trasa płynnie łączy się z istniejącą drogą, którą można pojechać w stronę Lublina czy Puław.
Jak zapowiada resort infrastruktury jeszcze w tym roku drogowcy planują udostępnić kolejne kilometry – do Garwolina. Oznacza to, że powstanie 140-kilometrowa trasa, łącząca Garwolin i docierająca za Lublin, do końca obwodnicy Piask.
"Polska Wschodnia jest coraz lepiej skomunikowana z resztą kraju. Nowe drogi na wschodzie kraju to także szansa na lepszą wymianę handlową z naszymi wschodnimi sąsiadami" – ocenił wiceminister Artur Soboń.
IAR, PAP, jk
REKLAMA