Ballady - zapomniana twórczość Stanisława Moniuszki
- Muzyka Fryderyka Chopina nie potrzebuje tłumaczenia, jest w większości solo na fortepian. Tutaj mamy warstwę słowną, poezję. Kluczem do Stanisława Moniuszki jest również zrozumienie pieśni i pięknych tekstów największych polskich poetów XIX wieku, rówieśników twórcy polskiej opery narodowej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka i kameralistka.
2019-06-20, 11:03
Posłuchaj
Większość z nas kojarzy z Moniuszką "Halkę" i "Straszny dwór". Być może jeszcze "Prząśniczki". O tym, że Stanisław Moniuszko stworzył 13 oper, 7 operetek, msze, kantaty, muzykę do dramatów, do baletów, muzykę symfoniczną, kameralną i fortepianową - mało kto wie. A przecież Moniuszko jest przede wszystkim autorem ponad 300 pieśni. Pomysł zaprezentowania znanych, mało znanych i nieznanych pieśni Moniuszki wyszedł od Jolanty Pawlik, wykładowczyni w warszawskiej Akademii Muzycznej, prywatnie żony Włodka Pawlika. Pianistka oprócz zrealizowania płyty, doktoratu "z pieśni Stanisława Moniuszki", jest także pomysłodawczynią monograficznego festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim".
- Zainspirowałam też mojego męża do nagrania płyty na jazzowo, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Widać to po koncertach, które się wyprzedają. Ludzie kochają "Prząśniczki" w jazzowym ujęciu. Do tego opery i utwory sakralne Moniuszki wychodzą na światło dzienne. Jest wielka energia związana z twórczością Moniuszki. Jeśli patrzy na nas z góry, to chyba ma satysfakcję - tłumaczyła dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.
Rok Moniuszki w Polskim Radiu. Zobacz więcej>>>
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i twórcy polskiej opery narodowej.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem "Rozmowy kulturalnej" była Maja Kluczyńska.
Data emisji: 19.06
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA