"Corpus delicta" – rzeźby inspirowane wierszem J. Tuwima

- Tak jak dla Juliana Tuwima materiałem było słowo, dla mnie takim materiałem jest forma. Próbuję zawrzeć w formie to, co mnie najbardziej pociąga i co chcę przekazać widzowi - mówiła w audycji "Kulturalnie na temat" o inspirowanej twórczością poety wystawie "Corpus delicta" rzeźbiarka Aleksandra Koper.

2019-06-23, 08:32

"Corpus delicta" – rzeźby inspirowane wierszem J. Tuwima
Rzeźba Katarzyny Koper . Foto: koperepok.blogspot.com

Posłuchaj

Rzeźbiarka Aleksandra Koper o cyklu "Corpus delicta" (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Katarzyny Cygler mówiła, że Julian Tuwim był bezpośrednią inspiracją do zatytułowania cyklu wystaw jej prac. - Julian Tuwim w zabawny sposób przeformułował określenie corpus delicti (zbrodnia doskonała- red.) na corpus delicta (rozkoszne ciało -red.). To zyskało inny wymiar - tłumaczyła Aleksandra Koper, dodając, że te abstrakcyjnie brzmiące sformułowania wydały jej się pociągające i otwierające głowę odbiorcy na wiele skojarzeń.

Rzeźbiarka podkreśliła, że jej cykl "Corpus delicta" powstał z codziennej praktyki rzeźbiarskiej, która jest formalnym i fizycznym kontaktem z materiałem.

- To jest nieustanny dialog pomiędzy materiałem, tym, co on mi podpowiada, a tym, co chcę z niego uzyskać. I z tego podstawowego rzeźbiarskiego działania powstaje bardzo wiele pomysłów, formalnych rozwiązań - wyjaśniała.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiała Katarzyna Cygler.

Polskie Radio 24/pkur

----------------------------

Data emisji: 23.06.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 8.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej