Zbigniew Gryglas: wyrok TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów SN odnosi się do rzeczywistości, której nie ma
- Kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie są regulowane przez traktaty Unii Europejskiej, więc nie jest to materia, w której powinien się w ogóle wypowiadać Trybunał Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Zjednoczonej Prawicy.
2019-06-24, 16:18
Posłuchaj
Ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów w stan spoczynku jest sprzeczna z unijnym prawem - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. To orzeczenie rozstrzyga spór kompetencyjny, daje Komisji narzędzia do oceniania reform wymiaru sprawiedliwości w unijnych państwach i tym samym ingerowania w system sądownictwa. Polski rząd wskazywał, że organizacja tego systemu leży wyłączenie w gestii unijnych krajów. Trybunał uznał jednak, że może kontrolować wypełnianie przez państwa członkowskie warunków zapisanych w artykule 19 unijnego traktatu, czyli de facto kontrolować poziom niezależności krajowych systemów sądowniczych.
Powiązany Artykuł
TSUE: przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE
- Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest dosyć ciekawy, bo dotyczy on rzeczywistości, która już od dawna nie funkcjonuje. Konsekwencje tego wyroku będą jednak żadne, ponieważ Sejm zmienił sporne prawo, które negatywnie oceniały unijne instytucje - zaznaczył Zbigniew Gryglas. Poseł zauważył również, że "w Europie od dłuższego czasu trwa dyskusja nad pewną nadmierną rozbudową kompetencji organów Unii Europejskiej". - Ten proces doprowadził m.in. do negatywnych zjawisk w Wielkiej Brytanii. Warto więc zastanowić się gdzie postawić granice rozszerzania się kompetencji wspólnoty - dodał.
Gość PR24 podkreślił także, że "powinniśmy bardzo ściśle trzymać się w traktatów Unii Europejskiej i działać w ich ramach". - Przecież na to umówiły się wszystkie państwa członkowskie. Tak to powinno wyglądać - komentował polityk.
Zbigniew Gryglas odniósł się również do ogólnego funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. - W polskim sądownictwie potrzebna jest pokoleniowa zmiana. Uruchomiliśmy więc proces, który finalnie doprowadzi do efektu, na którym nam zależało. Polski system sprawiedliwości potrzebuje zmian w wymiarze moralnym - powiedział poseł.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Czesław Kłak: Trybunał Sprawiedliwości UE orzeka o przepisach, które nie obowiązują
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 15.09
Polecane
REKLAMA