Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi

We wtorek wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin spotka się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, by rozmawiać o Westerplatte. Internauci zauważają, że teren jest zdewastowany. - Samorząd sobie nie radzi - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, gdańszczanin i dziennikarz. 

2019-06-24, 16:36

Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi
Westerplatte (screenshot, Twitter). Foto: Twitter/ KaziSmolinski, DawidKrupej, OMAntypolonizmu
  • We wtorek spotkanie Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz
  • Tematem specustawa dotycząca Westerplatte
  • Autorzy ustawy chcą, by teren uporządkować
  • Ustawa jest procedowana w Sejmie
  • Internauci wskazują, że Westerplatte jest zaniedbane

- Jestem otwarty na współpracę i będę proponował prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte - mówił w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Powiązany Artykuł

rydwan-twit-1200.jpg
Gdańsk: miasto kupiło rydwan za 150 tys. zł. Internauci oburzeni

Aleksandra Dulkiewicz mówiła w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, że po uchwaleniu specustawy muzeum, które zarządza częścią terenu na Westerplatte, zostanie "wywłaszczone na rzecz innego muzeum".

Zdaniem autorów specustawy teren Westerplatte nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. Na Twitterze zdjęcie terenu zamieścił w minionym tygodniu poseł PiS Kazimierz Smoliński. 

Również radny miasta Gdańska, Dawid Krupej, zauważył, że zagospodarowanie terenu na Westerplatte nie przystoi wydarzeniom, jakie tam się rozegrały.  

REKLAMA

Stan Westerplatte a zasada pomocniczości

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek, gdańszczanin i dziennikarz "Gazety Polskiej", zauważył, że "ta sytuacja spełnia wymogi konstytucyjnej zasady pomocniczości, określającej w polskim prawie relacje między państwem a samorządem". - Państwo wkracza w sytuacjach, w których samorząd sobie nie radzi - mówił Maciej Kożuszek.

Powiązany Artykuł

pap_czarnecki1200.jpg
Ryszard Czarnecki: zaniedbanie Westerplatte to kompromitacja władz Gdańska

- Jeżeli tam się sprzedaje kiełbasy, jeżeli tam jest śmietnik, odbywały się głośne imprezy w miejscu tak ważnym dla polskiej historii, to to pokazuje, że ktoś, kto tam jest gospodarzem, tego miejsca nie szanuje albo nie ma środków na właściwe uszanowanie tego miejsca - tłumaczył Maciej Kożuszek. 

- Jak ktoś widział zdjęcia z wartowni, w których ginęli polscy bohaterowie, gdzie teraz leżą puszki po piwie i ściany są pomazane jakimiś napisami, jakby to była opuszczona kotłownia, a nie pomnik historii, to trudno znaleźć lepszy przykład, że samorząd sobie nie radzi. Skoro tak, to logiczne jest przejęcie tego przez państwo - przyznał Maciej Kożuszek. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Sellin: będę proponował współpracę przy budowie muzeum

REKLAMA

Przejęcie terenu przez państwo nie rodzi precedensu ograniczenia władzy

Zdaniem rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl prace legislacyjne nad specustawą o przejęciu terenów Westerplatte przez państwo, by ułatwić tam budowę muzeum, nie są precedensem do ograniczenia władzy samorządu. - Mamy do czynienia z polską historią i jeśli ta historia jest bezczeszczona, to państwo powinno wkroczyć - tłumaczył.

Powiązany Artykuł

selin_1200.jpg
Jarosław Sellin: będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

Według niego następnym krokiem, po przeprocedowaniu tej ustawy, powinno być odrestaurowanie zdewastowanych miejsc. - W sensie historycznym absolutnie naturalne jest połączenie doświadczenia zwiedzania Westerplatte z doświadczeniem zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej - mówił Maciej Kożuszek. 

Minister kultury: samorząd nie może rywalizować z państwem

Do sprawy konfliktu wokół Westerplatte odniósł się też w sobotę w Polskim Radiu 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Samorząd nie może rywalizować z państwem w kwestiach zupełnie oczywistych, takich symboli narodowych jak Westerplatte, ocena II wojny światowej czy "Solidarność" - podkreślił minister.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ]: Piotr Gliński: Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu

REKLAMA

Piotr Gliński zaznaczył ponadto, że Westerplatte jest własnością całego polskiego narodu. - Jest oczywiste, że przez 30 lat miasto Gdańsk nie zrobiło nic nowego, jeśli chodzi o upamiętnienie. Wręcz przeciwnie dopuściło się tego, że to miejsce w niektórych fragmentach wyglądało jak wysypisko śmieci - mówił.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego dodał, że w tym miejscu poległ pierwszy w czasie drugiej wojny światowej polski żołnierz. - Jest nawet zachowany wlot pocisku przez betonową ścianę do bunkru. I to miejsce, święte, symboliczne, jest zarośnięte krzakami - przekonywał.

Sejm zajmuje się specustawą

Projekt specustawy, która ma ułatwić zarządzanie terenem Westerplatte i przygotować budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, trafił do sejmowej komisji infrastruktury 10 maja. W minionym tygodniu został skierowany do dalszych prac legislacyjnych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] II wojna światowa - internetowy serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, wPolityce.pl/ mbl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej