Michał Wójcik: dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo

Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo. We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie Bruksela II bis, które to reguluje. - Od wczoraj będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości, który o nowe przepisy zabiegał dwa lata - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

2019-06-26, 08:58

Michał Wójcik: dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo
Michał Wójcik. Foto: PR24

Posłuchaj

26.06.19 Michał Wójcik o nowelizacji rozporządzenia, które reguluje sprawy rodzinne na terenie UE i sprawie śmierci dziewczynki w Olecku
+
Dodaj do playlisty

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowelizację rozporządzenia Bruksela II bis, które reguluje sprawy rodzinne na terenie Unii. Jak podano w komunikacie Rady, przyjęta poprawka ma m.in. usprawnić funkcjonowanie przepisów o ochronie dziecka w transgranicznych sporach o odpowiedzialność rodzicielską, np. związanych z pieczą nad dzieckiem, prawem do osobistej styczności z dzieckiem czy uprowadzeniem dziecka. Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą teraz trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo.

Dokument przygotowała strona polska, a jego inicjatorem był wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak podkreślił, walka o te przepisy trwała dwa lata.

- Tu dotykamy kwestii tożsamościowych. Czy dziecko, które jest wyznania katolickiego, może być umieszczone w rodzinie muzułmańskiej? Unia Europejska nigdy tego nie regulowała, a od wtorku będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Przepisy te wchodzą w życie co prawda za trzy lata, bo taki jest okres przejściowy, ale doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości - podkreślił Michał Wójcik.

Wyjaśnił, jak teraz będzie wyglądała kwestia znalezienia rodziny zastępczej dla dzieci, które zdaniem sądu będą musiały zostać w niej umieszczone. - Sąd, badając daną sprawę, w której istotną rolę odgrywa dziecko, ma obowiązek powiadomić o tym służby dyplomatyczne. One z kolei muszą poinformować Ministerstwo Sprawiedliwości, które następnie będzie szukać rodziny zastępczej - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

REKLAMA

Jak zaznaczył, do tej pory wielokrotnie zdarzało się, że dzieci odbierane biologicznym rodzicom trafiały do takich rodzin zastępczych, które kulturowo były zupełnie inne. - Okazywało się, że dziecko, które urodziło się w Polsce i mówiło po polsku, trafiało np. do instytucjonalnej pieczy zastępczej w innym kraju i musiało posługiwać się innym językiem, czego w zasadzie nie robiło, bo go nie rozumiało. Co więc mieliśmy? Łamanie praw człowieka - przypomniał Michał Wójcik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/bb/PAP

REKLAMA

------------------------------------

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 7.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej