Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. IMGW apeluje
IMGW wydał ostrzeżenia dla kilkunastu województw przed burzami z gradem. Istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.
2019-07-01, 14:48
IMGW wystosował ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem i burzami z gradem dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego.
Ponadto w większej części województwa warmińsko-mazurskiego, na całym Podlasiu i w Wielkopolsce wprowadzono alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem.
"Istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych" - podał w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Powiązany Artykuł
W weekend utonęło 14 osób, w samym czerwcu ponad 100. Apel RCB
Silne porywy wiatru
Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru, jak i nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 minut miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm) oraz opady gradu - burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 4-6 cm.
Gwałtownych burz można spodziewać się późnym popołudniem na południu Polski, w strefie przyziemnej konwergencji wiatru. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium i przemieszczać się z zachodu na wschód i północny wschód.
Zagrożenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.
REKLAMA
Ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu
Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają z kolei, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Również zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów IMGW.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca z kolei, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.
kad
REKLAMA