Program Czyste Powietrze. Czy sugestie KE i Banku Światowego doprowadzą do zmian?
Gminy już współpracują z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska przy realizacji programu Czyste Powietrze – powiedział minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Na razie zgłosiło się około 1 tysiąca samorządów i jest to pilotaż. To reakcja polskich władz na sugestię Komisji Europejskiej i Banku Światowego, żeby poszerzyć sieć dystrybucji.
2019-07-02, 07:33
Posłuchaj
Żadna z tych instytucji nie ma uwag co do samego programu – wyjaśnia Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze. Jak dodaje, KE i Bank Światowy uważają natomiast, że struktura oparta o 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska jest zbyt skromna, żeby dotrzeć do tych 4 milionów domów, które potrzebują wsparcia w termomodernizacji. I stąd sugestia, by polski rząd zaangażował w program gminy jak i sektor bankowy.
Nie ma sygnałów o problemach
Jeśli chodzi o samorządy, to zdecydowanie ta współpraca z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska się rozwija - mówi Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich. Podkreśla, że na razie nie ma sygnałów żeby były jakieś problemy z realizacją programu. Wydaje mi się, że samorządy dają radę i nie ma konieczności zmiany tego systemu - podsumowuje.
Pomysł na zachęcenie mieszkańców
Zdaniem Remigiusza Górniaka problemem raczej jest fakt, że pomimo ulg i dotacji, wielu mieszkańców nie chce korzystać z tej pomocy. Dlatego trzy podwarszawskie gminy chcą na próbę wyłonićw przetargu "operatora ds. smogu", który sam będzie docierał do mieszkańców i zachęcał ich do termomodernizacji swoich domów w oparciu o program Czyste Powietrze.
Firma będzie wynagradzana tylko wówczas, gdy doprowadzi do ocieplenia budynku. Zdaniem Górniaka, firm zainteresowanych pomysłem jest już sporo.
Państwo nie chce oszczędzać na termomodernizacji
Czyste Powietrze to drugi największy program, realizowany przez polskie państwo - mówi minister rozwoju, Jerzy Kwieciński. Jak dodaje, w ciągu najbliższych 10 lat państwo chce na niego wydać 103 miliardy złotych. Minister podkreśla, że prawdopodobnie w nowej perspektywie budżetowej Komisja Europejska zagwarantuje wzrost wydatków na termomodernizację i politykę klimatyczną nawet na poziomie 20%-30%.
To jeszcze nie jest przesądzone, ale mniej więcej na tym poziomie są propozycje przedstawiane przez Komisję Europejską i Polska jak najbardziej zamierza w tym uczestniczyć – zapewnia minister.
PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md