Nowela prawa atomowego. Rządowy projekt dziś w Senacie
Senatorowie rozpatrzą dziś między innymi nowelizację prawa atomowego. Głównym celem zmian jest zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Ten rządowy projekt dostosowuje go do europejskich i światowych standardów.
2019-07-10, 07:12
Posłuchaj
Rządowa nowelizacja ustawy Prawo atomowe i ustawy o ochronie przeciwpożarowej została przygotowana przez resort środowiska. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, ustawa ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Jej celem jest też dostosowanie go do europejskich i światowych standardów, które cały czas są podnoszone.
Wśród najistotniejszych problemów, które mają zostać rozwiązane dzięki nowelizacji, wskazano m.in. zwiększenie bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych, zwiększenie transparentności działań organów dozoru jądrowego, wprowadzenie ograniczników dawek promieniowania jonizującego.
Powiązany Artykuł

Piotr Naimski: do 2040 roku chcemy mieć 6 reaktorów jądrowych
W nowelizacji przewidziano również zwiększenie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych; doprecyzowanie obowiązków i uprawnień osób sprawujących wewnętrzny nadzór nad działalnościami związanymi z narażeniem na promieniowanie jonizujące.
Nowelizacja ma również zwiększyć zaufanie społeczeństwa do ewentualnych decyzji inwestycyjnych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
REKLAMA
W Senacie także m.in. PIT dla młodych
Senat podczas rozpoczynającego się dziś 82. posiedzenia planuje podjąć też uchwałę w setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego. Napisano w niej, że mimo iż nie wszystkie postulaty graniczne Polski zostały spełnione, to dzięki determinacji polskiej delegacji i wsparciu Francji nasz kraj był największym beneficjentem podpisanego traktatu. Celem uchwały jest oddanie czci polskiej delegacji i uznanie jej zasług w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Energetyka jądrowa z "zielonym światłem"
Izba przeprowadzi również drugie czytania czterech ustaw senackich, między innymi projektu mającego poprawić sytuację materialną rodzin działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych. Ponadto rozpatrzone zostaną sprawozdania z działalności w 2018 roku Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Porządek obrad zostanie prawdopodobnie rozszerzony o rządową ustawę wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Objęte zostaną nim osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, których roczne wynagrodzenie nie przekracza pierwszego progu podatkowego dla osób fizycznych.
REKLAMA
Porządek może zostać także rozszerzony o specustawę dotyczącą zagospodarowania terenu Westerplatte w Gdańsku. Senackie komisje kultury i środków przekazu rekomendują jej przyjęcie wraz z poprawkami.
paw/
REKLAMA