Komisja ds. pedofilii. We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy
Projekt ustawy ws. powołania państwowej komisji ds. pedofilii stanowi kolejny mechanizm walki państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym - informuje rząd. Podkreślono, że projektowana ustawa jest reakcją na "brak kompleksowych rozwiązań" w tym zakresie. Temat komisji będzie omawiany na wtorkowym posiedzeniu.
2019-07-16, 06:32
Posłuchaj
- Rząd zajmie się projektem ustawy ws. komisji ds. pedofilii we wtorek
- Jej powołanie zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki
- Komisja zajmie się przypadkami pedofilii w każdym środowisku
- Ma mieć otwartą formułę
- Do udziału w jej pracach zaproszono też opozycję
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów napisano, że "komisja, z uwagi na charakter swoich zadań, będzie niezależna od organów władzy publicznej".
Zwrócono uwagę na "brak należytego wyjaśnienia przestępstw pedofilskich zarówno z uwagi na tuszowanie takich zdarzeń przez lokalną społeczność, niewłaściwe działania organów powołanych do zwalczania i zapobiegania przestępczości na tle seksualnym, ale także z uwagi na strach i wstyd towarzyszący ofiarom takich przestępstw oraz inne bariery psychologiczne".
>>> [CZYTAJ TEŻ] Walka z pedofilią. Premier: chcemy, aby komisja miała otwartą formułę
Powiązany Artykuł
Michał Dworczyk: liczymy, że opozycja zaproponuje merytoryczne kandydatury
Wskazano m.in. na problem braku możliwości ścigania sprawców, z uwagi na upływ terminu przedawnienia karalności. Podkreślono także konieczność otoczenia ofiar przestępstw pedofilskich szczególną troską, konieczność systemowego napiętnowania przestępstw pedofilskich i sprawców takich czynów oraz konieczność zapewnienia zadośćuczynienia za poczucie wyrządzonej krzywdy osobom, które jako dzieci cierpiały na skutek przestępstw pedofilskich.
REKLAMA
Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia "skutecznej i adekwatnej reakcji organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych, na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich".
Opozycja zaproszona do udziału w pracach komisji
O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował 21 maja premier Mateusz Morawiecki. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.
Powiązany Artykuł
Zbigniew Ziobro: gdyby PO zablokowała zmiany w kk, nadal łagodniej traktowano by pedofilów
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował w ubiegły wtorek, że projekt ustawy dotyczący powołania komisji będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień. Jak podkreślił, projekt ma dalej niezwłocznie trafić na jeszcze lipcowe posiedzenie Sejmu.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] KPRM: komisja ds. pedofilii będzie niezależna od organów władzy publicznej
REKLAMA
Dworczyk wskazał, że celem jest powstanie siedmioosobowej komisji. Jej przedstawiciele mieliby być wybierani w sposób - jak powiedział - otwarty. - Trzy osoby będą wybierane przez Sejm większością trzech piątych głosów. Żadna partia polityczna nie ma takiej większości, więc musi tutaj nastąpić konsensus - dodał. W komisji mają znaleźć się także osoby wskazane przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.
paw/
REKLAMA