"NBP wzorowo wywiązuje się z obowiązków". Adam Glapiński przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności banku centralnego
Wyniki makroekonomiczne polskiej gospodarki wskazują jednoznacznie, że Narodowy Bank Polski wzorowo wywiązuje się ze swoich konstytucyjnych i ustawowych obowiązków - powiedział prezes NBP. Adam Glapiński przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2018 roku.
2019-07-18, 11:45
- Prezes NBP przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności banku w 2018 r.
- Jego zdaniem NBP wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków
- Uwagi wymagają, zdaniem Adama Glapińskiego, niektóre zjawiska z sektora bankowego
Adam Glapiński zwrócił uwagę na stosunkowo niską inflację i dobrą kondycję polskiej waluty.
- Inflacja jest zgodna z celem inflacyjny. NBP, a Polacy mają zaufanie do złotego. Jednocześnie wzrost gospodarczy jest wysoki i zrównoważony, a sektor bankowy funkcjonuje efektywnie i stabilnie - zaznaczył.
NBP utrzymuje "gołębie" podejście
Szef NBP przekazał, że Rada Polityki Pieniężnej w 2018 roku utrzymywała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, w tym stopę referencyjną na poziomie 1,5 proc.
REKLAMA
- Takie działanie pozwalało kolejny rok z rzędu skutecznie realizować konstytucyjne i ustawowe obowiązki NBP. Świadczy o tym przede wszystkim niski poziom inflacji w długim okresie, a więc główny wskaźnik skuteczności Banku Centralnego - tłumaczył.
- W ciągu ostatnich trzech lat, czyli w okresie, kiedy mam zaszczyt piastować funkcję prezes NBP, inflacja wyniosła przeciętnie 1,4 proc. Obecnie jest nieco wyższa, do czego w znacznej mierze przyczynia się wzrost cen części produktów żywnościowych na rynkach światowych i w efekcie także na rynku krajowym. Inflacja nadal jednak kształtuje się na poziomie zgodnym z celem inflacyjny NBP, a od początku bieżącego roku inflacja wyniosła przeciętnie 1,8 proc. - powiedział Adam Glapiński.
Powiązany Artykuł
Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota. Mamy go więcej niż Szwecja czy Belgia
Trzeba przyglądać się sektorowi bankowemu
Mówiąc o całym sektorze bankowym, prezes NBP podkreślił, że że testy warunków skrajnych wskazują, iż dzięki konsekwentnej akumulacji kapitału banki w Polsce pozostają stosunkowo odporne na negatywne szoki. Zastrzegł jednak, że NBP identyfikuje zjawiska zachodzące w systemie bankowym lub jego otoczeniu, które wymagają szczególnej uwagi. W tym kontekście wymienił udzielanie nowych kredytów mieszkaniowych w warunkach utrzymującej się od lat niskiej ceny kredytu i wysokiej aktywności rynku nieruchomości w ostatnich kwartałach.
- Obszar ten wymaga obserwacji pod kątem ryzyka nadmiernej ekspansji. Oceniamy jednocześnie, że ryzyko to jest ograniczone z uwagi na podjęte w ostatnich latach działania nadzorcze i relatywnie konserwatywną politykę samych banków - wyjaśnił.
REKLAMA
Drugie wskazane przez szefa NBP zjawisko, na które trzeba uważać, to niska zyskowność części banków i długookresowe tego konsekwencje. Trzecia sprawa to sektor banków spółdzielczych, przed którym, zdaniem prezesa NBP, stoją poważne wyzwania rozwojowe.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA