Nowe przepisy dot. upadłości konsumenckiej. Zobacz, co się zmieni
Udoskonalenie obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz uproszczenie niektórych procedur - to główne, zapowiadane przez resort sprawiedliwości, cele obszernej nowelizacji Prawa upadłościowego, którą w piątek przyjął Sejm.
2019-07-19, 15:49
Za nowelizacją głosowało 416 posłów, przeciw był jeden poseł, jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów, którzy stali się niewypłacalni. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np.: nie ma pieniędzy na zakup środków codziennego użytku oraz spłatę pożyczki.
Coraz większa liczba upadłości konsumenckich
Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2018 r. ogłoszono 6 tys. 552 upadłości konsumenckie, przy 12 tys. 719 złożonych wnioskach; w 2017 r. ogłoszono 5 tys. 470 upadłości konsumenckich, przy 11 tys. 120 złożonych wnioskach, zaś w 2016 r. ogłoszono 4 tys. 447 upadłości konsumenckich, przy 8 tys. 694 złożonych wnioskach.
Powiązany Artykuł
Sejm za uproszczeniem procedur przy realizacji inwestycji
Propozycję reformy rząd przyjął w połowie maja br. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbyło się 12 czerwca. Potem przepisami zajęła się sejmowa podkomisja.
Podczas prac legislacyjnych przedstawiciele organizacji skupiających m.in. przedsiębiorców wskazywali, iż istnieje ryzyko, że po wprowadzeniu zmian "osobom postępującym nieuczciwie łatwiej będzie uzyskać oddłużenie".
Zmiany, które wprowadza nowelizacja
- Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą mogły wystąpić o ogłoszenie upadłości w uproszczonej procedurze (bez wyznaczania sędziego-komisarza).
- Przewidziano możliwość zawierania przez dłużników układów z wierzycielami, z ograniczonym do minimum udziałem sądu, pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego.
- Zrezygnowano z konieczności badania przez sąd - na etapie ogłaszania upadłości - zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności. Ewentualne niewłaściwe zachowania dłużnika będą badane dopiero na etapie ustalenia planu spłat.
- Zgłoszenia wierzytelności będą mogły być składane bezpośrednio doradcy restrukturyzacyjnemu pełniącemu funkcję syndyka.
Bez zmian pozostaną zaś rodzaje zobowiązań niepodlegające umorzeniu, np. o charakterze alimentacyjnym, naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa oraz wynikające z rent w ramach odszkodowań za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.
REKLAMA
pb
REKLAMA