Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przyjęto projekt
Rząd przyjął projekt zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 - poinformował resort rolnictwa. Proponowane rozwiązania w większym stopniu dostosowują wsparcie do potrzeb rolników.
2019-07-19, 17:20
Chodzi m.in. o pomoc finansową na utrzymywane tzw. dobrostanu zwierząt. Będzie to nowe działanie, które ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z lepszymi warunkami utrzymywania zwierząt.
Jak wskazuje ministerstwo rolnictwa, "poprawa jakości życia zwierząt i ich zdrowia wpłynie korzystnie na wyniki produkcji i jakość produktów pozyskiwanych od zwierząt, a tym samym na zdrowie ludzi".
Pomoc służąca bioasekuracji
Na realizację tego działania przeznaczono 50 mln euro. Planuje się że działanie "dobrostan zwierząt" w ramach PROW 2014-2020 zostanie uruchomione już w 2020 roku.
Planowane są zmiany we „Wsparciu dla szkolenia doradców”, polegają ona na zmniejszenia wymogów związanych z dokumentowaniem doświadczenia w przeprowadzaniu studiów podyplomowych.
Będą także ułatwienia w przyznawaniu pomocy rolnikom na budowę ogrodzenia służącego bioasekuracji w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Pomoc będzie przyznawana w formie ryczałtu oraz w działaniu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”, które umożliwiają urealnienie przyjętych standardowych stawek jednostkowych.
Wyższy limit
Na współpracę lokalnych grup działania (LGD) proponuje się podwojenie limitu (z 5 do 10 proc.), do którego poszczególne grupy mogą korzystać z pomocy na realizację projektów współpracy. Wyższy limit może się więc przyczynić do pełniejszego wykorzystania środków przewidzianych na to poddziałanie.
Jak poinformowano - przesunięcia środków w ramach PROW 2014-2020 odpowiedzią na potrzeby beneficjentów. Dzięki przesunięciu środków ma nastąpić lepsze dopasowanie budżetów poszczególnych instrumentów do rzeczywistych potrzeb zgłaszanych przez wnioskodawców.
PAP, akg
REKLAMA