Rządy Pieniądza: jakie znaczenie ma modernizacja polskich czołgów?
O znaczeniu umowy dotyczącej modernizacji czołgu T-72, którą za ok. 2 mld zł wykonają polskie zakłady zbrojeniowe, mówili m.in. goście programu Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
2019-07-23, 10:45
Posłuchaj
Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Ta umowa, jak podkreśla prowadząca audycję, oprócz znaczenia wojskowego, ma swoje znaczenie ekonomiczne – utrzymuje miejsca pracy oraz kompetencje pracowników.
Modernizacja jest etapem przejściowym
Modernizacja, jak mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, to etap przejściowy, planowana jest budowa własnego czołgu.
Andrzej Sadowski zauważa, że już wcześniej wojsko podejmowało się modernizacji różnego rodzaju sprzętu, co, jak w przypadku czołgów, kończyło się kupieniem rewitalizowanych czołgów niemieckich, do których w dodatku amunicje posiadała tylko niemiecka armia.
REKLAMA
Polskiemu wojsku potrzebne są nowe, nowoczesne rozwiązania
Wydaje mi się, że w Polsce są nowoczesne rozwiązania – jak chociażby dotyczące budowy dronów wojskowych, w które można zainwestować – mówił Sadowski.
Stąd jest pytanie, czy nie powinniśmy uciec do przodu i te, jednak ograniczone środki, przeznaczyć nie na modernizację starych czołgów, ale na nowoczesne środki, które zwalczają czołgi – pyta Sadowski.
Piotr Arak również przypomina, że czołgi T-72 były produkowane w latach 70-tych ubiegłego wieku, i są one nadal wykorzystywane przez inne armie.
− Tyle, że , zauważa, polska armia potrzebuje też nowocześniejszej broni, stąd obecny kontrakt, jako narzędzie przejściowe służące utrzymaniu potencjału wojskowego, jest dobrym pomysłem, ale trzeba myśleć o nowych zakupach czy produkcji.
REKLAMA
− Natomiast to co jest najbardziej istotne, to to, że dzięki modernizacji zachowuje się kompetencje oraz zestaw pracowników zakładów – mówi Arak.
Anna Grabowska, jk
REKLAMA