Sri Lanka: rząd walczy z zastojem w turystyce. Darmowe wizy dla 48 krajów

Sri Lanka próbuje walczyć ze stratami, jakie na miejscowym rynku turystycznym wyrządził niedawny atak terrorystyczny. Rząd tego kraju ogłosił zniesienie opłat za wizy turystyczne. Darmową wizę otrzymają obywatele 48 krajów, w tym Polski.

2019-07-31, 16:55

Sri Lanka: rząd walczy z zastojem w turystyce. Darmowe wizy dla 48 krajów
Sigirija ("Lwia Skała") ruiny starożytnego pałacu i twierdzy na szczycie skały. Sri Lanka. Foto: pixabay/CC0

Na liście państw są kraje Unii Europejskiej i USA oraz m.in. Rosja, Indie i Chiny. Dotychczas wizy kosztowały turystów ok. 20-40 dol.

Pół roku bez opłat

- Darmowe wizy będą dostępne przez sześć miesięcy, a po tym czasie rząd oszacuje stratę wpływów z tytułu wiz - powiedział agencji Reutera urzędnik ministerstwa ds. rozwoju turystyki. 

W Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia, grupa terrorystów z lokalnej organizacji islamistycznej o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ), z pomocą Państwa Islamskiego, przeprowadziła atak samobójczy na trzy kościoły i cztery hotele na Sri Lance.

Zginęło ponad 250 osób. Po atakach wiele krajów wydało ostrzeżenia dla turystów planujących urlop na Sri Lance. Liczba turystów spadła o 13,4 proc. w pierwszej połowie br.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sri Lanka: policja aresztowała bądź zabiła wszystkich zamachowców odpowiedzialnych za wielkanocne ataki

Czytaj więcej

Powiązany Artykuł

Sri lanka pola herbaciane 1200.jpg
Tajemnice pól herbacianych na Sri Lance

Wielkie straty po ataku

W 2018 r. turystyka przyniosła gospodarce wyspy ok. 4,4 mld dol. wpływów, co stanowi 4,9 proc. PKB kraju. Eksperci ostrzegają, że w tym roku wpływy z turystyki mogą spaść o 1,5 mld dol. Przed atakiem przewidywano, że wpływy z turystyki osiągną w 2019 r. 5 mld dol.

Sri Lanka doświadczała już spadków liczby turystów podczas wojny domowej i po tsunami w 2004 r. Po podpisaniu porozumień pokojowych w 2009 r. turystyka na wyspie odżyła, stając się trzecim najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej