"Debata dnia". 75. rocznica Powstania Warszawskiego
Goście "Debaty dnia" rozmawiali o okolicznościach i przebiegu Powstania Warszawskiego. Analizowane były także jego późniejsze konsekwencje i znaczenie dla powojennej historii Polski.
2019-08-01, 19:24
Posłuchaj
Wojciech Reszczyński z tygodnika Sieci zwrócił uwagę, że do Powstania Warszawskiego szli ludzie wyjątkowi. - Tamto pokolenie Powstańców Warszawskich było pierwszym, które wychowało się w wolnej Polsce, odzyskanej po 123 latach zaboru. Było to pokolenie wychowane w wyjątkowej atmosferze, gdzie wszystko było jasne. To byli ludzie wyjątkowo szlachetni - podkreślił.
Polskie powstania rodzą coś dobrego
Powiązany Artykuł
Godzina "W" w Warszawie. Polacy oddali hołd Powstańcom - zobacz zdjęcia i nagrania
Jak podkreślił, to że dzisiaj Powstanie Warszawskie jest tak szeroko upamiętnione, jest zasługą jednej osoby. - Decyzja o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego była wielką decyzją. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Reszczyński, zaznaczając rolę byłego prezydenta Polski w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu.
Robert Tekieli z Polskiego Radia zauważył, że polskie powstania narodowe są ze sobą ściśle powiązane i każde z nich niesie za sobą coś specjalnego. - Bez Powstania Styczniowego nie byłoby Piłsudskiego, bez Powstania Warszawskiego nie byłoby Solidarności, a bez Solidarności nie byłoby upadku Muru Berlińskiego. W naszych powstaniach istnieje tzw. linia wolności - uważa Tekieli.
REKLAMA
Przełomowe słowa
Powiązany Artykuł
Heiko Maas: Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana
Goście PR 24 odnieśli się również do słów szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa, który oficjalnie przeprosił Polskę za spustoszenie Warszawy przez Niemców i poprosił naród polski o wybaczenie niemieckich zbrodni.
Jak uważa Robert Tekieli, te słowa są niezwykle istotne i potrzebne, ale same słowa nie wystarczą. - Sądzę, że Heiko Maas mówi swoje słowa szczerze, ale po wyznaniu winy musi nastąpić również zadośćuczynienie. Chcemy, aby Niemcy oddali wszystko to, co zagrabili. Musimy się tego konkretnie domagać, jeśli Niemcy będą płacić Grekom, będą płacić również Polsce - stwierdził. Dodał też, że "walka o reparacje będzie bardzo ciężka i trudna do wygrania".
REKLAMA
Zdaniem Wojciecha Reszczyńskiego reparacje wojenne od Niemiec należą się nam z tytułu prawa. - Być może Heiko Maas nie zdaje sobie sprawy, że wypowiadając te słowa przypieczętował pewien proces, a zadośćuczynienie wiąże się z odszkodowaniem. Ono nam się należy z samego prawa i wcale nie musimy się tego domagać. Niemcy są państwem prawa, które tworzy UE, inaczej będzie można o tym kraju mówić jako o państwie bezprawia - uważa Reszczyński.
***
Więcej tematów w całej audycji.
Debatę prowadził Krzysztof Świątek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pkr
--------------------
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
REKLAMA