"Świat w powiększeniu". Relacje polsko-niemieckie

- To dobrze, że wizyta Heiko Maasa odbywa się właśnie wczoraj i dzisiaj 1 sierpnia. Bardzo mocne podkreślenie, że nie ma mowy o reparacjach stawia przed polskim rządem trudne wyzwanie i trzeba już o tym myśleć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk, znawca relacji polsko-niemieckich, komentując dwudniową wizytę szefa niemieckiego MSZ w Warszawie. 

2019-08-01, 20:14

"Świat w powiększeniu". Relacje polsko-niemieckie

Posłuchaj

01.08.2019 Dr Piotr Łysakowski o wizycie Heiko Maasa w Polsce i relacjach polsko-niemieckich
+
Dodaj do playlisty

Piotr Łysakowski zauważył, że Heiko Maas poruszył ważne dla Polski tematy. - W wystąpieniu Maasa padło dużo ciekawych kwestii. Wspomniał o konieczności upamiętnienia Polaków pomordowanych przez Niemców i polski rząd powinien bardzo mocno włączyć się w tę inicjatywę, bardziej w sferze ideologicznej niż materialnej. Możemy wnieść tam sporo ciekawych pomysłów - przekonuje gość PR 24.

Mimo to historyk uważa, że słowa niemieckiego ministra brzmiały dosyć sztucznie. - W wystąpieniach ministra Haasa razi mnie to, że te słowa wyglądają, jakby napisał mu to dobry "ghostwriter". Słowa te są w pewien sposób pozbawione ducha faktycznego współczucia. Minister powiedział wszystko bardzo ładnie, natomiast pytanie czy rzeczywiście myśli on to, co powiedział - podkreślił.

Powiązany Artykuł

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki: temat reparacji wojennych od Niemiec jest nadal aktualny

Ujednolicenie pojęć

Zapytany o to jak powinna przebiegać współpraca Polski z Niemcami, Łysakowski zaznaczył, że trzeba stawiać na ujednolicenie pojęć. - Cały czas myślę, że jest za mało prawdziwej, normalnej rozmowy. Ta rozmowa musi prowadzić do wspólnego języka np. w kwestii patriotyzmu. Niemcy uważają to za coś porównywalnego z hitleryzmem. Musimy zaangażowac się bardzo mocno w taki dialog - zaapelował.

Kwestia reparacji niemieckich dla Polski za II wojne światową to zdaniem gościa audycji kwestia prawna. - Minister Maas sygnalizuje, że sprawa reparacji jest historycznie uzasadniona, ale prawnie jest zamknięta. Powinien zająć się tym uczciwy prawnik - stwierdził historyk.

REKLAMA

***

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/pkr

REKLAMA

--------------------

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 19.45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej