Stany Zjednoczone oficjalnie wycofują się z traktatu INF. Poparcie polskiego MSZ

Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Decyzję USA poparło polskie MSZ.

2019-08-02, 12:45

Stany Zjednoczone oficjalnie wycofują się z traktatu INF. Poparcie polskiego MSZ
Donald Trump i Władimir Putin . Foto: Shutterstock

Posłuchaj

USA formalnie wycofały się z traktatu INF. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziś minął termin ultimatum, które Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami w NATO dały Rosji na powrót do przestrzegania umowy.

Mike Pompeo powiedział, że Moskwa celowo łamała pakt dotyczący zbrojeń w czasie zimnej wojny, a także podkreślił, że Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za to, że traktat INF "uległ rozwiązaniu".

"Polska, razem z sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF; brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Powiązany Artykuł

pap_20190123_141 1200.jpg
Juliusz Sabak: śmierć traktatu INF z powodu starości

Traktat INF został podpisany 32 lata temu przez Stany Zjednoczone i ZSRR i miał doprowadzić do rozbrojenia między mocarstwami. - Traktat jest kluczowy dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, ale musimy zacząć przygotowywać się do świata bez tego układu, który będzie mniej stabilny dla nas wszystkich - mówił kilka tygodni temu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

"Polska w pełni popiera działania NATO i Stanów Zjednoczonych, mające zapewnić wiarygodną i skuteczną politykę odstraszania i obrony w odpowiedzi na zagrożenia stwarzane przez Rosję" - poinformowało polskie MSZ.

Reakcja NATO

Odpowiedzialnością obarczył Rosję, która ponownie zaczęła rozmieszczać rakiety średniego zasięgu, w tym pociski SSC-8 niedaleko granicy z Polską. Są one zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych i mogą dotrzeć do europejskich miast niemal bez ostrzeżenia.

Jeśli Rosja nie zniszczy pocisków i nie zadeklaruje powrotu do traktatu INF, NATO - jak mówił szef Sojuszu - będzie zmuszone zareagować. - Odpowiemy w sposób skoordynowany i obronny. Nie planujemy rozmieszczenia pocisków nuklearnych w Europie, działania Sojuszu nie będą odbiciem tego co robi Rosja - podkreślał szef NATO.

Mówi się między innymi o większej liczbie lotów nad Europą amerykańskich samolotów zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, o ćwiczeniach wojskowych i obserwacji wywiadowczej.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej