Senat przyjął ustawę wydłużającą termin na składanie oświadczeń do sprzedawców energii
Senat uchwalił bez poprawek ustawę wydłużającą termin na składanie oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej. Poparło ją 56 senatorów, a 25 było przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
2019-08-02, 16:40
- Senat uchwalił także bez poprawek ustawę o cenach prądu
- Przedłuża ona czas na składanie oświadczeń, które pozwolą przysługuje mikro i małym przedsiębiorstwom oraz jednostkom sektora finansów publicznych na odbiór energii elektrycznej po zamrożonej cenie
- PiS ustawę chwali, zastrzeżenia zgłaszają senatorowie PO
- Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy
Dzięki uchwalonej w piątek przez Senat bez poprawek ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, wydłużony zostanie termin na składanie oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej podmiotom uprawnionym do odbioru energii elektrycznej po zamrożonej cenie w drugiej połowie roku. Prawo to przysługuje mikro i małym przedsiębiorstwom oraz jednostkom sektora finansów publicznych, na przykład samorządom czy szpitalom.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Senat za nowelizacją Kodeksu wyborczego i ustawą o cenach prądu
Tak zwana ustawa o cenach prądu, utrzymuje bezwarunkowo ceny prądu w 2019 roku z roku 2018 tylko gospodarstwom domowym. Mikro i mali przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych, aby być rozliczane według niższych cen i stawek opłat za energię, zgodnie z pierwotnymi zapisami powinny do północy 29 lipca złożyć stosowne oświadczenie.
Dzięki przyjętej dziś przez Senat nowelizacji termin ten zostanie wydłużony do 13 sierpnia.
PiS chwali, PO ma pewne zastrzeżenia
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski chwali przyjęte przepisy, bo jak mówi, wychodzą one na przeciw oczekiwaniom podmiotów gospodarczych.
- Chodzi o podmioty, które z różnych powodów, nie mając wiedzy bądź nie zdążyły w stosowanym momencie złożyć odpowiedniego wniosku, mogły korzystać z taryf prądu, które nie ulegną zwiększeniu. Dlatego można powiedzieć, że to jest ustawa, która ratuje bardzo wiele miejsc pracy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Jackowski.
REKLAMA
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Nowelizacja ustawy o cenach prądu. Przedłużony termin składania oświadczeń
W ocenie senatora PiS za przyjętą ustawą przemawia jeszcze jeden argument. - Jest to ustawa, która ratuje bardzo wiele przedsiębiorstw, które przy skokowym wzrośnie cen energii mogłyby mieć trudności ze swoją dalszą działalnością - tłumaczy Jackowski. Zmianę przepisów chwali także senacka opozycja.
- Samo przedłużanie jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Platformy Obywatelskiej Przemysław Termiński, który dodaje jednocześnie, że nie miałby nic przeciwko likwidacji ograniczania w czasie terminu na składanie oświadczeń. W jego ocenie mógłby on obowiązywać do końca roku. Senator PO krytycznie ocenia zmiany przepisów dotyczące cen prądu z innego powodu.
- Skala działania tej ustawy jest tak niewielka, że przedsiębiorcy faktycznie prowadzący działalność, chociaż na średnią skalę, nie są w stanie uzyskać żadnych rekompensat z tego tytułu - uważa senator Termiński.
Powód? Wakacje Polaków
Powiązany Artykuł

Program "Twój Prąd": 5 tys. zł na domowe panele słoneczne
W środę ustawę przyjął Sejm. Podczas dyskusji w izbie niższej polskiego parlamentu, minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumacząc potrzebę wydłużenia terminu na składanie oświadczeń wskazywał między innymi na to, że wiele osób wyjechało na wakacje i nie mogło złozyć oswiadczeń w przewidzianym terminie.
Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na podjęcie decyzji prezydent ma 21 dni.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA