Na Śląsku powstanie chińskie miasto?
Do Jaworzna w województwie śląskim masowo przyjeżdżają Chińczycy. Już jest ich około 50, a wkrótce będzie znacznie więcej. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat do miasta może przyjechać kilkuset obywateli Chin.
2010-06-14, 16:01
Przenoszą się tutaj w związku z uruchomieniem Centrum Handlu Chińskiego, jakie w Jeleniu wybudowała chińska firma SCC.
- Centrum ruszy 28 lipca. W nowej hali będzie 160 boksów handlowych, gdzie można będzie kupić między innymi odzież, obuwie, wyroby włókiennicze, bieliznę pościelową, zabawki i galanterię skórzaną. Planujemy, że około sto boksów zajmą firmy z obcym kapitałem, w tym właśnie te prowadzone przez obywateli Chin - tłumaczy Magdalena Pawełek z SCC.
Mieszkańcy Jaworzna już zgłaszają się do SCC i proponują, że wynajmą Chińczykom swoje domy lub mieszkania. Przybyszom przyglądają się jednak z dużą ciekawością.
Chińczycy są fajni ale dziwni
- Do tej pory nie było żadnych problemów. Chińczycy są uprzejmi i grzeczni. Widać ich na ulicach, próbują robić zakupy w naszych sklepach, zapisywać dzieci do szkół. Wszyscy uczą się polskiego i starają się go używać. Żadnych zgrzytów nie było, choć obawy oczywiście są. Chińczycy mają trochę inny styl życia. Tutaj po godzinie 22 zazwyczaj robi się już cicho, ulice pustoszeją, ludzie kładą się spać, a oni mimo późnej pory jeszcze wciąż spacerują, rozmawiają, a nawet śpiewają - wspomina Danuta Milner, mieszkanka Jelenia.
REKLAMA
Chińczycy szukają domów nie tylko w samym Jeleniu. Chcą mieszkać również w innych dzielnicach miasta. Interesują ich ogłoszenia o nieruchomościach na przykład z sąsiednich Mysłowic. - Wiemy, że Chińczycy chcą kupić jeden duży dom w Jeleniu. Akurat ten chcą odkupić od banku, bo jego właścicielka zmarła, a dom obciążony jest długami - zdradza Danuta Milner.
Ruch związany z przyjazdem Chińczyków widać też w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie obcokrajowcy starają się o pozwolenia na pracę.
- Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy wydaliśmy 420 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców na całym naszym terenie, ale rzeczywiście widać, że sporo zagranicznych, w tym właśnie chińskich firm, rejestruje działalność w jaworznickiej hali - przyznaje Ksymena Zawadzka ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Szansa na pracę dla Polaków
Szansę na pracę w Centrum Handlu Chińskiego będą mieć też Polacy. Założenia są takie, że każda firma z zagranicznym kapitałem, która będzie prowadziła działalność w jeleńskiej hali, będzie musiała zatrudnić dwóch Polaków. Zainteresowanie jest ogromne. Już teraz na listach chętnych w Powiatowym Urzędzie Pracy jest o stu chętnych więcej niż będzie miejsc.
REKLAMA
- Na tych listach jest pewna rotacja, ale zainteresowanie utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Chętnych mamy około trzystu osób - zdradza Grażyna Bąba, wicedyrektorka jaworznickiego pośredniaka.
W PUP już trwa intensywny kurs w zawodzie sprzedawcy, ale połączony z... językiem chińskim. Kursanci uczą się podstawowych zwrotów, które mogą się przydać w kontaktach ze współpracownikami posługującymi się tym językiem.
Czesi nie chcieli, przyszli Chińczycy
Działkę w Jeleniu spółka SCC kupiła od miasta w ub. roku. Wcześniej interesowała się nią czeska firma CTP Invest. Czesi wycofali się z zakupu, gdy okazało się, że Stalexport nie ma zamiaru rozbudowywać węzła w Jeleniu, a więc nie będzie można korzystać z bliskiego sąsiedztwa autostrady A4.
REKLAMA
Wtedy na zakup zdecydowała się firma z Chin. Grunty kosztowały prawie 3 mln zł. Do tej pory powstała jedna hala o pow. 80 tys. m2. Boksów jest tam 160, ale w ciągu pięciu lat w Jeleniu mają powstać kolejne hale. Będą większe od tej, która już istnieje. W sumie będzie tam około tysiąca boksów handlowych.
W halach prowadzony będzie wyłącznie handel hurtowy. Przy obiekcie powstanie też bezpłatny parking dla klientów. Będzie też chińska restauracja otwarta dla wszystkich chętnych. Centrum ma pracować od godziny 7 do 16.
mch, dziennikzachodni.pl
REKLAMA