Tąpnięcie na Wall Street. Powodem zaostrzenie wojny handlowej

Ostatnia sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi spadkami po groźbach handlowych Donalda Trumpa w reakcji na ogłoszenie przez Chiny nowych ceł na amerykański import. Twitty prezydenta przyćmiły gołębie przemówienie prezesa Fed.

2019-08-24, 11:40

Tąpnięcie na Wall Street. Powodem zaostrzenie wojny handlowej

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 2,37 proc. do 25.628,90 pkt. S&P 500 zniżkował o 2,59 proc. do 2.847,11 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 3 proc. do 7.751,77 pkt.

Trump: szukajcie alternatywy dla Chin

Bezpośrednio po przemówieniu prezesa Fed Jerome'a Powella indeksy zeszły lekko pod kreskę, następnie powróciły do wzrostów, a po zapowiedziach Trumpa tąpnęły.

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że w piątek po południu (czasu USA) odpowie na nałożone przez Chiny nowe cła na amerykański import.

Trump "rozkazał" ponadto amerykańskim firmom "zacząć szukać alternatywy dla Chin", w tym pod kątem sprowadzania działalności do USA.

Chiny zamierzają nałożyć 5-10-proc. cła odwetowe na amerykański import o wartości 75 mld USD. Taryfy mają być nałożone w dwóch transzach: od 1 września i od 15 grudnia. 5-proc. stawka od września będzie dotyczyć m.in. amerykańskiej soi i ropy.

Ponadto od 15 grudnia Chiny ponownie zaczną pobierać 25-proc. cła na sprowadzane z USA samochody, a 5-proc. na części samochodowe.

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump podał, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD.

Groźby handlowe

W połowie sierpnia Stany Zjednoczone poinformowały, że odłożą wprowadzenie tych ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia.

Groźby handlowe Trumpa przyćmiły reakcję na przemówienie prezesa Fed, wygłoszone w trakcie sympozjum w Jackson Hole.

Powell wskazał, że gospodarka USA ma się dobrze, ale musi mierzyć się z istotnymi czynnikami ryzyka. Powtórzył, że Rezerwa będzie podejmować odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarki.

Co zrobi Fed?

Wielkim nieobecnym w przemówieniu było użyte przez Powella w lipcu i powtórzone w minutkach z tamtego posiedzenia Fed sformułowanie, iż obniżka stóp proc. w ub. miesiącu to jedynie "dostosowanie w środku cyklu gospodarczego", co nie oznacza rozpoczęcia długiego cyklu luzowania polityki pieniężnej.

Po przemówieniu Powella i groźbach Trumpa rynek ponownie zaczął wyceniać 4 obniżki stopy fed funds po 25 pb (w tym dwie do końca roku) w perspektywie 12 miesięcy vs. 3 obniżki wcześniej.

Eskalacja wojny handlowej może przyćmić w weekend szczyt przywódców państw G-7, który odbędzie się we Francji. Punktem uwagi na szczycie mają być min. wojny walutowe, brexit i stymulacja fiskalna.

PAP, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej