Biskup Czesław Kaczmarek, ofiara systemu komunistycznego
Mija rocznica śmierci biskupa Czesława Kaczmarka. Jak powiedział Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski), duchowny był "»ulubionym« elementem represji komunistycznych", torturowano go i osadzono w więzieniu.
2019-08-25, 09:16
Posłuchaj
26 sierpnia 1963 roku w Lublinie zmarł biskup Czesław Kaczmarek, w latach 20. duszpasterz polski we Francji, od 1938 r. biskup kielecki; w latach 1951-1956 więziony przez władze komunistyczne. Był to jeden z pierwszych hierarchów, którego aresztowano w czasach PRL.
"Frontalny atak na kościół"
Paweł Skibiński (UW) wskazał, że w początkowym okresie po 1945 roku atak komunistów na Kościół nie był aż tak intensywny, "przypominał wojnę podjazdową".
>>>[JEDYNKA] Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka
- W pewnym momencie zaczyna się to natarcie frontalne. Hasłem do tego jest aresztowanie biskupa Kaczmarka pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych - powiedział historyk.
REKLAMA
Reakcja na pogrom kielecki
Dlaczego to Czesław Kaczmarek został aresztowany? W opinii Pawła Skibińskiego ma to związek z "reakcją biskupa na pogrom kielecki". Duchowny przeprowadził w tej sprawie "alternatywne śledztwo".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Biskup w szponach bezpieki
- Rozpoczął starania o wyjaśnienie okoliczności tych zajść. Teza z dokumentów przygotowanych przez tę alternatywną biskupią komisję była taka, że za zajścia odpowiada NKWD - powiedział wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Podkreślił jednak, że na poparcie takiej tezy brak jest dowodów, ale pewne wątpliwości hierarchów "pozostają do dzisiejszego dnia". Dodał, że ich postawa przeszkadzała komunistom w przedstawianiu takiej wersji wydarzeń, która "szkalowała Polaków".
REKLAMA
Tortury bezpieki
- Biskup Kaczmarek zapłacił za to aresztowaniem i procesem. Procesem, do którego był odpowiednio "przygotowywany", między innymi torturowany przez aparat bezpieczeństwa - powiedział Paweł Skibiński. W efekcie procesu, "jak bardzo wielu wtedy sądzonych ludzi, którzy nie byli już w stanie przeciwstawić się tej nawale oszczerstw i przemocy", przyznał się do winy.
>>>[JEDYNKA] "Żołnierz niezłomny Kościoła" - Abp Antoni Baraniak
Duchowny przesiedział w więzieniu cztery lata, "płacąc za to załamaniem zdrowia". - Stał się "ulubionym" elementem represji komunistycznych. Także za czasów gomułkowskich - podkreślił gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Polskie Radio 24/msze, PAP
-----------------------------------------
Data emisji: 25.08.2019
Godzina emisji: 11:06
REKLAMA