Salon Obronny 2019 w Kielcach. Ponad 600 wystawców, polski i amerykański sprzęt bojowy
Ponad 600 firm bierze udział w tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Po raz pierwszy w historii Salonu, ponad połowa firm to wystawcy zagraniczni. W tym roku odbywa się on pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. W otwarciu wzięli udział: prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
2019-09-03, 16:29
Posłuchaj
Podczas salonu prezentowany jest sprzęt i rozwiązania kilkuset polskich i międzynarodowych firm. Wśród niego śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych, a także uzbrojenie okrętów wojennych.
Podczas MSPO 2019 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny.
Jak co roku, nie brakuje kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych.
Na wystawie znaleźć będzie można także artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.
REKLAMA
W tym roku Wystawa Narodowa Stanów Zjednoczonych
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa.
Krajem wiodącym tegorocznego MSPO są Stany Zjednoczone.
Wystawa Narodowa USA zaplanowana jest na powierzchni 1500 m kw, weźmie w niej udział 65 firm zza oceanu i będzie to najliczniejsza reprezentacja amerykańska w historii Salonu. Gościem Honorowym Wystawy USA będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15.
F-35, F-15s, Boeing P-8 Poseidon, czołg Abrams tank (M1A1),śmigłowce Apache
Hitem tegorocznej Wystawy Narodowej będzie model myśliwca F-35. Na niebie nad targami będzie można zobaczyć między innymi myśliwce F-15s oraz najnowocześniejszy morski samolot wielozadaniowy - Boeing P-8 Poseidon.
REKLAMA
Podniebne show uzupełni cysterna KC-135 odpowiedzialna za tankowanie w powietrzu samolotów. Będzie można zobaczyć między innymi amerykański czołg Abrams tank (M1A1) oraz śmigłowce Boeing Apache, Lockheed Martin Black Hawk oraz ogromny transportowy Chinook.
Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk
W tym roku zwiedzający kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego mają okazję obejrzeć prototyp Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk, wykonywany przez konsorcjum, którego liderem jest należąca do PGZ Huta Stalowa Wola.
Następca BWP-a to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.
Warto przypomnieć, że umowę na pracę rozwojową nad NP BWP Borsuk podpisano 24 października 2014 roku. Przewidywała ona finansowanie na poziomie 75 milionów złotych, a termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2021 r.
REKLAMA
Premiera zmodernizowanego Leoparda
Na tegorocznym Salonie, Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. z Gliwic zaprezentowały po raz pierwszy zmodernizowany czołg podstawowy Leopard 2PL w wersji produkcyjnej, przygotowany w ramach programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 używanych przez Siły Zbrojne RP.
Najbardziej widocznym z zewnątrz elementem programu modernizacji czołgu Leopard 2PL względem bazowego Leopard 2A4 jest montaż dodatkowych modułów opancerzenia wokół wieży. To ma znacząco zwiększyć stopień ochrony pancernej czołgu.
Jeśli chodzi o siłę ognia, modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów nowoczesnej amunicji (w tym programowalnej) oraz instalację polskiej kamery termowizyjnej III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego.
Umowa na dostawy systemu przeciwpancernego Javelini i Herculesów
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w czasie targów MSPO w Kielcach zostaną podpisane wnioski o dostawę ze Stanów Zjednoczonych systemu przeciwpancernego Javelin oraz transportowców C-130 Hercules.
REKLAMA
Te drugie zostaną pozyskane w ramach programu Excess Defense Articles, czyli z nadwyżek sił zbrojnych USA.
Z informacji Defence24.pl wynika, że ten dotyczący samolotów Hercules ma objąć pięć maszyn w wersji C-130H po remoncie i modernizacji. Te samoloty są wciąż używane m.in. w Gwardii Narodowej sił powietrznych USA.
W Polsce miałyby zastąpić starsze Herculesy C-130E, również pozyskane z nadwyżek USA (Excess Defense Articles). W br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny w programie „Drop”, mającym wyłonić następcę C-130E.
Z kolei wniosek o systemy przeciwpancerne Javelin obejmuje przypuszczalnie, według nieoficjalnych informacji, kilkadziesiąt wyrzutni i mniej niż 200 pocisków. Javelin to system przeciwpancerny wyposażony w pociski naprowadzane za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”, zdolny do atakowania celów z górnej i przedniej półsfery. Maksymalny zasięg to w zależności od wersji 2,5 do ponad 4 km.
REKLAMA
Producentem obu systemów jest koncern Lockheed Martin.
Polski robot z rakietą
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z firmą CRW Telesystem-Mesko przedstawił Autonomiczny System Bojowy Obrony Powietrznej ASBOP – PERKUN na zdalnie sterowanym robocie mobilnym IBIS, kołowego robota mobilnego uzbrojonego w polskie pociski rodziny Grom/Piorun.
Podwoziem dla ASBOP - PERKUN jest sześciokołowa platforma mobilna robota IBIS® z niezależnym napędem na każde z kół, które sprawia, że robot bojowy z łatwością porusza się w trudnym i zróżnicowanym terenie (podłoże skalne, tereny podmokłe i grząskie, rumowiska). ASBOP - PERKUN jest robotem szybkim (10 km/h). Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz właściwe rozłożenie mocy na poszczególne koła. Dzięki tym rozwiązaniom robot charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością.
Do 2026 r. polska armia przeznaczy na modernizację 185 mld zł
Przypomnijmy - 28 lutego 2019 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku, który zakłada wydatki na modernizację o wartości 185 mld zł, to jest o 45 mld zł więcej, niż plan poprzedni.
REKLAMA
Zawarte w dokumencie programy odzwierciedlają wyzwania, które stoją przed polską armią. Jednym z nich jest wzmocnienie flanki wschodniej, a w związku z tym formowanie nowej, czwartej dywizji Wojska Polskiego.
Wśród programów są m.in.: HARPIA (zakup samolotów piątej generacji), NAREW (pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych), KRUK (zakup śmigłowców szturmowych) oraz ORKA (zakup okrętów podwodnych).
Jednym z obszarów, który został ujęty w Planie, jest cyberbezpieczeństwo. Nakłady na ten cel wyniosą 3 miliardy złotych.
IAR/PAP, Polskie Radio24, Defence24.pl, MON, jk
REKLAMA
REKLAMA