"Kwadratura kultury". O kinie czasów wojny

Gościem "Kwadratury kultury" w Polskim Radiu 24 była Katarzyna Wajda, historyk kina z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego (FINA). W audycji rozmawiano m.in. o tym, jak polskie kino pokazywało wydarzenia i terror II wojny światowej. W audycji dowiadujemy sie m.in. o tym, jakie tematy były w tamtym czasie były w kinie zakazane.

2019-09-04, 08:00

"Kwadratura kultury". O kinie czasów wojny
Zofia Mrozowska. Kadr z filmu "Zakazane piosenki". Foto: zrzut z ekranu

Posłuchaj

03.09.2019 "Kwadratura Kultury"
+
Dodaj do playlisty

80 lat temu - 1 września 1939 r. - niemiecka armia zaatakowała Polskę bez wypowiadania wojny, ale dopiero trzeciego września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Konflikt z Polską przekształcił się w II wojnę światową. Jak te wydarzenia przedstawiało rodzime kino?

Wojna i Powstanie Warszawskie dostarczały i dostarczają „niemal gotowe” scenariusze. Wydarzenia przedstawiano z perspektywy indywidualnych losów lub panoramicznie, wielowątkowo. Przeważają dramaty wojenne, ale są też komedie lub filmy lekko traktujące o wojennych przygodach. Które spośród setek filmów i seriali były efektem komunistycznej propagandy? Co celowo deformowano, przeinaczano; jakie kwestie były tabu? Dlaczego do odwilży nie wolno było pokazywać Powstania Warszawskiego? Jak interpretowano istnienie i działalność AK? Jak z biegiem lat i po zmianie systemu zmieniała się także interpretacja wydarzeń wojennych?

- II wojnę światową Polacy przeżyli inaczej niż mieszkańcy innych krajów ogarniętych wojną. Było wiele tematów tabu, zostały przesunięte granice, wojna u nas trwała dłużej - przypomniała w audycji Katarzyna Wajda, historyk kina.

Gość audycji mówiła m.in. o filmie "Zakazane piosenki". - To pierwszy film, który pokazywał, jak wojna będzie wykorzystywana przez władzę. Mamy "Zakazane piosenki" w dwóch wersjach - przypomniała Katarzyna Wajda. - Pierwotnie miał to być dokument o fenomenie piosenki okupacyjnej. Materiał się jednak rozrastał i powstał film fabularny. Duże kolejki przed kinami, ale zachwytu publiczności nie podzielała władza, bo w obrazie nie było widać grozy okupacji. Twórcy zostali zmuszeni do przeróbek. Powstała druga wersja. Po roku 1989 roku przywrócono wersję pierwotną - mówiła w PR24 Katarzyna Wajda.

REKLAMA

Więcej w audycji

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/tb

----------------------

REKLAMA

Data emisji: 03.08.2019

Godzina emisji: 23.35

Więcej audycji Kwadratura kultury


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej