GIOŚ ostrzega przed skażeniem Wisły: do rzeki wpadają ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów
"W ściekach, które zrzucane są do Wisły są też ścieki przemysłowe z ponad 100 zakładów, a więc jest zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że trwa analiza pozwoleń wodnoprawnych.
2019-09-04, 14:00
Posłuchaj
W wyniku awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do których doszło w miniony wtorek i środę (27-28 września) do Wisły zrzucane są nieczystości. W obliczu zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść przez zanieczyszczenie rzeki, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, przesyłającego nieczystości bezpośrednio do oczyszczalni.
Warszawski ratusz poinformował, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.
"Początek katastrofy ekologicznej"
GIOŚ w weekend przeprowadził badania wody Wiśle - w Warszawie, Kazuniu, Wyszogrodzie i przed Płockiem. Na wysokości stolicy stwierdzono przekroczenia norm między innymi temperatury, tlenu, fosforu i azotu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
GIOŚ: powrót do równowagi ekologicznej Wisły może potrwać wiele miesięcy
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Awaria oczyszczalni. Koniec budowy mostu pontonowego, teraz rurociąg
- Mówimy o początku katastrofy ekologicznej. Miejmy nadzieję, że działalność człowieka również spowoduje ograniczenie jej skutków - powiedziała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że skutki będą monitorowane. - Przyroda jest skrzywdzona i musi sobie poradzić z problemem, to się nie skończy w momencie, gdy przestaniemy podawać ścieki bytowe do Wisły - wyjaśniła rzeczniczka GIOŚ.
jp/twitter/IAR
REKLAMA