PiS stawia na edukację. Powstanie fundusz inwestycji w szkołę

- Powstanie fundusz inwestycji w szkołę. Na początek będzie zawierał 2 mld zł i będzie uzupełniany w razie potrzeb. Polska szkoła musi być nowoczesna - powiedział podczas konwencji programowej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

2019-09-07, 15:07

PiS stawia na edukację. Powstanie fundusz inwestycji w szkołę
Blisko połowa Polaków ocenia decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów do zajęć w budynkach szkolnych pozytywnie. Foto: Shutterstock/Oksana Kuzmina

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o dodatkowym funduszu inwestycji dla szkół (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Obok najwyższych w historii wielu, wielu lat podwyżek dla nauczycieli w tym roku, chcemy też, żeby od strony technicznej, od strony sprzętu szkoła była jak najnowocześniejsza, żeby uczniowie na wioskach, w małych miejscowościach mieli takie same szanse i podobny, albo taki sam najlepiej sprzęt do nauki, jak ich rówieśnicy w wielkich miastach - powiedział prezes Rady Ministrów.

W 2020 roku wyższe zarobki

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wielokrotnie zapowiadał już, że wynagrodzenia nauczycieli w 2020 r. mają wzrosnąć o 6 proc.

- Uważamy, że nauczyciel powinien być dobrze wynagradzany i dotychczasowe działania rządu PiS wyraźnie to pokazują. Rozmawiałem z panem premierem, z ministrem finansów i przewidujemy także podwyżkę płac dla nauczycieli w przyszłym roku - tłumaczył szef MEN.

Powiązany Artykuł

pap_piontkowski-1200.jpg
Dariusz Piontkowski: w przyszłym roku na pewno będzie kolejna podwyżka dla nauczycieli

- Dyplomowany nauczyciel będzie zarabiał ponad 3800 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, na innych stopniach awansu będzie to nieco mniej. Ta podwyżka będzie już podwyżką na stałe, chociaż w ustawie zapisano, że obowiązuje od września do grudnia - mówił minister.

REKLAMA

Okrągłe stoły edukacyjne

Częścią szerszej reformy szkolnictwa są też wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne. To kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Celem obrad jest - jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej - wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty.

Organizatorami stołów edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty w każdym z 16 polskich regionów. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele uczniów, rodziców, organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz nauczyciele i dyrektorzy.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze