Już 18 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla niepełnosprawnych
Pełnomocnik rządu ds osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że mimo iż ustawa o świadczeniach uzupełniających dla osób niepełnosprawnych jeszcze nie obowiązuje, to złożono już ponad 18 tysięcy wniosków o to świadczenie. Minister przypomina, że nowe przepisy wejdą w życie 1 października tego roku i od tego czasu wnioski będą weryfikowane i pieniądze wypłacane.
2019-09-12, 13:48
Posłuchaj
Minister Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że ustawa jest skierowana do osób, które nie tylko, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji ale też nie otrzymują żadnych pieniędzy ze środków publicznych bądź otrzymują z tych środków nie więcej niż 1600 złotych. Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że w ramach tych środków publicznych jest wiele wyłączeń. Są to między innymi dochody z pracy, renty rodzinne, zasiłek pielęgnacyjny, różnego rodzaju dodatki do świadczeń czy świadczenia jednorazowe.
Komu przysługuje świadczenie?
Krzysztof Michałkiewicz wyjaśnił, że pieniądze otrzymywane ze środków publicznych wynoszące mniej niż 1600 złotych, będą uzupełniane do maksymalnie 500 złotych. Jeśli ktoś otrzymuje na przykład rentę w wysokości 1300 złotych, to będzie ona wyrównana do 1600 złotych, czyli taka osoba otrzyma 300 złotych.
Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, w którym Krzysztof Michałkiewicz sprawuje funkcję wiceministra, z nowych przepisów skorzysta ponad 800 tysięcy osób. Na wsparcie przeznaczone zostanie zaś 4,5 miliarda złotych rocznie.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA
REKLAMA