Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze. "Opowieść o ludziach"
Żołnierz który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek − to główny bohater wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie. - W pewnym sensie był generałem wyklętym. Po wojnie odebrano mu obywatelstwo, stał się postacią niewygodną. Dopiero po kilkudziesięciu latach zaczęto o nim swobodnie mówić - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, kurator wystawy.
2019-09-13, 13:30
Posłuchaj
Każdy, kto między 3 a 28 września odwiedzi pawilon przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, będzie mógł zobaczyć nieznane zdjęcia, obejrzeć fragmenty kronik wojennych, posłuchać nagrań ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet samego gen. Maczka. Można się z nich dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 roku, lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas, jak sobie radzili ze wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną.
- Wystawa jest tak pomyślana, by spacerowicze nie mogli minąć tej instalacji. Z zewnątrz intryguje surowością. Kontener, w którym znajdują się multimedia symbolizuje podróż. Zarówno jednostek polskich podczas II wojny światowej oraz to, że wystawa jest mobilna. Na ścianach, które otaczają kontener wymalowano czołgi. Tak to skonstruowaliśmy, aby w środku widz przeniósł się w innym wymiar, przede wszystkim ludzki - tłumaczył Wojciech Kalwat. - To opowieść o ludziach, ich rozterkach, dramatach i radościach - dodał.
Wystawa została przygotowana w języku polskim, angielskim i niderlandzkim.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Weekend kulturalny przygotowała Maja Kluczyńska.
Data emisji: 12.09
Godzina emisji: 23.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA