Jacek Czaputowicz o polskiej polityce zagranicznej: prawa człowieka mają w niej szczególne znaczenie
Na szczególne znaczenie praw człowieka w polityce zagranicznej, które znalazło odzwierciedlenie w priorytetach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zwracał uwagę szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas sesji otwarcia Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego OBWE w Warszawie.
2019-09-16, 16:46
W poniedziałek W Warszawie odbyło się Spotkanie Przeglądowe Wymiaru Ludzkiego OBWE, w którym udział wziął minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ: kraje demokratyczne muszą dowieść atrakcyjności gospodarczej
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jacek Czaputowicz: Bałkany Zachodnie powinny być w Unii Europejskiej
- Obecność ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) w Warszawie jest symbolicznym uznaniem roli naszego kraju w zakresie przywracania wolności, poszanowania praw człowieka i porządku demokratycznego w Europie - podkreślił Jacek Czaputowicz cytowany w komunikacie MSZ.
Znaczenie praw człowieka
Minister nawiązał w ten sposób do znaczenia rocznicy wolnych wyborów z 1989 r. i przypomniał o roli Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (dawnego Biura Wolnych Wyborów), którego siedziba znajduje się w Warszawie.
REKLAMA
Jacek Czaputowicz w swym wystąpieniu - jak zaznacza resort spraw zagranicznych - zwracał uwagę na szczególne znaczenie praw człowieka w polskiej polityce zagranicznej, które znalazło odzwierciedlenie m.in. w priorytetach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Polskie przywiązanie do ochrony praw człowieka wynika z naszego silnego przekonania o ich uniwersalności i obowiązku ich ochrony - zaznaczył szef MSZ.
Przypomniał też o kandydaturze Polski do Rady Praw Człowieka ONZ i polskich priorytetach w zakresie ochrony praw człowieka, jakimi są wolność religii i wyznania, prawa dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie dla demokratycznych przemian na świecie.
REKLAMA
"Konflikt na Ukrainie powinien być priorytetem OBWE"
Odnosząc się do wyzwań, które stoją przed Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Jacek Czaputowicz wymienił wpływ, jaki na bezpieczeństwo i pokój w Europie ma sytuacja na Ukrainie. - Toczący się konflikt na Ukrainie i nielegalna okupacja Krymu nadal stanowi największe zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dla samej OBWE - zaznaczył minister. Dodał, że zakończenie konfliktu na Ukrainie powinno stać się priorytetem dla OBWE, a działanie na rzecz ochrony praw człowieka i ugruntowania standardów demokratycznych jest kluczowe dla rozwiązywania konfliktów i pokojowej współpracy na obszarze OBWE.
Powiązany Artykuł
Jacek Czaputowicz: chcemy szkolić ukraińskich urzędników
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy. "Dynamizacja relacji dwustronnych"
Jak podkreślono w komunikacie MSZ w sesji otwarcia Spotkania Wymiaru Ludzkiego OBWE udział wzięli także m.in. Urzędujący Przewodniczący OBWE minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajčak, Sekretarz Generalny OBWE Thomas Greminger oraz Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Ingibjoerg Sólrun Gisladottir, a także prezydent RP w latach 1990-1995, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa.
REKLAMA
Coroczne Spotkanie Przeglądowe Wymiaru Ludzkiego OBWE jest największą konferencją w Europie, poświęconą problematyce praw człowieka. Tematami specjalnymi tegorocznego Spotkania Przeglądowego są zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziennikarzy, zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią oraz praw Roma i Sinti.
jp
REKLAMA