Piotr Gliński: Witold Pilecki jest uosobieniem Polski i jej losów w czasie II wojny światowej
- Witold Pilecki, będąc Polakiem i mając unikatowe, polskie doświadczenia jest jednocześnie bohaterem uniwersalnym. To oficer polski, ale bohater całej ludzkości - powiedział w Berlinie na wernisażu wystawy o Witoldzie Pileckim wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
2019-09-16, 21:52
Posłuchaj
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego otworzył w poniedziałek w stolicy Niemiec swój pierwszy zagraniczny oddział. Jego inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.
Powiązany Artykuł
Witold Pilecki - serwis specjalny Polskiego Radia
Pilecki "uosobieniem losu Polski"
Wicepremier Gliński podkreślił, że Pilecki "jako symbol walki z oboma totalitaryzmami, jako jednostka, człowiek, i jako polski oficer, przedstawiciel Państwa Polskiego i narodu polskiego jest uosobieniem losu Polski w II wojnie światowej i w świecie, który się po wojnie wyłonił".
- Wojna, w której walczył Pilecki, trwała nie sześć, ale co najmniej dziewięć lat, dla niego dziewięć, dla innych dłużej - od agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku aż do jego śmierci w komunistycznej katowni w 1948 roku, w Polsce zniewolonej przez sowiecki stalinizm, ten sam, który wraz z niemieckim, hitlerowskim nazizmem napadł na Polskę we wrześniu 1939 roku - przypomniał minister kultury.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jack Fairweather: opór i odwaga Witolda Pileckiego są niezwykle inspirujące
Piotr Gliński wskazał, że "Pilecki, będąc Polakiem i mając unikatowe, polskie doświadczenia jest jednocześnie bohaterem uniwersalnym; to oficer polski, ale bohater całej ludzkości, jego słynne raporty dotyczyły Auschwitz, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, którego ofiary pochodziły z całej Europy".
Pilecki tak samo ważny dla świata, jak i dla Polaków
- Historia Pileckiego jest zatem tak samo ważna dla Polaków, jak i dla wszystkich narodów zjednoczonej Europy i świata dzielących te same uniwersalne wartości - ocenił minister kultury.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Pokazujemy nieznaną poza granicami Polski historię". Otwarcie Instytutu Pileckiego w Berlinie
Przypomniał, że "raporty Pileckiego kierowane były do rządów i społeczeństw wolnych krajów Zachodu, do nich Pilecki wołał o pomoc, pomoc nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich ofiar niemieckiego ludobójstwa w Auschwitz". - Pomoc ta nie została udzielona, raporty zostały zignorowane. Pileckiemu nie uwierzono albo wierzyć nie chciano - powiedział Piotr Gliński.
- Dlatego teraz, poprzez tę wystawę, poprzez pokazywaną tu historię Witolda Pileckiego, zwracamy się, także w imieniu Witolda Pileckiego, do całej społeczności międzynarodowej by zobaczyli i uwierzyli. By uwierzyli w to, jak straszliwe było to polskie doświadczenie dwóch totalitaryzmów XX wieku, nazistowskiego i sowieckiego - zaapelował wicepremier.
Andrzej Duda: Pilecki jest symbolem niezłomności państwa i narodu
List do uczestników wernisażu skierował także prezydent Andrzej Duda. List został odczytany przez ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego. "Rotmistrz Pilecki położył ogromne zasługi w walce z oboma XX-wiecznymi totalitaryzmami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem" - napisał prezydent.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brytyjczycy odkrywają historię rotmistrza Pileckiego
REKLAMA
Wskazał, że "jego raporty należą do najważniejszych świadectw dokumentujących Holokaust Żydów przez hitlerowską III Rzeszę". "Jest symbolem niezłomności państwa i narodu polskiego w zmaganiach ze zbrodniczymi machinami terroru i eksterminacji, z brunatnym i czerwonym zniewoleniem. Jeden z najwybitniejszych żołnierzy ruchu oporu w okupowanej Europie – Pilecki powinien stanowić wzór bojownika o wolność znany całemu światu" - podkreślił Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
Ważna misja Instytutu Pileckiego
Prezydent ocenił, że jest "niezwykle symboliczne, że obecnie, w tym szczególnym czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczętej wspólną agresją hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej na Polskę, historia Witolda Pileckiego zostaje zaprezentowana właśnie tutaj, w pobliżu Bramy Brandenburskiej – miejscu podziału powojennego świata, a zarazem też zburzenia żelaznej kurtyny".
"Ufam, że dzięki tej ekspozycji i rozpoczynającemu działalność oddziałowi Instytutu Solidarności i Męstwa (w Berlinie) polskie dzieje najnowsze i nasze doświadczenie XX wieku będą coraz lepiej znane i rozumiane przez naszych partnerów w Niemczech i całej Europie Zachodniej" - podkreślił Andrzej Duda.
Premier Mateusz Morawiecki: w osobie Pileckiego zawarta uniwersalna prawda
Swój list wystosował także premier Mateusz Morawiecki. "Witold Pilecki jako patron Instytutu jest synonimem odwagi i patriotyzmu, postaw, które wiążą się z najwyższym poświęceniem i powinny być potraktowane z najwyższym uznaniem" - napisał premier, w liście odczytanym przez ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Raporty rotmistrza Pileckiego z Powstania Warszawskiego
Zaznaczył, że "to bohater, który jednak długo czekał na godne upamiętnienie swojego heroizmu, bezprecedensowego we współczesnej historii". "W jego osobie i dokonaniach zawarta jest bowiem uniwersalna prawda o dwóch totalitaryzmach - niemieckim i sowieckim, które odcisnęły swoje piętno na losach Polski i wielu innych krajów" - zwrócił uwagę szef polskiego rządu.
Premier napisał, że cieszy się, iż "Instytut Pileckiego powstał tu, w Berlinie, stolicy Niemiec, kraju, z którym łączy nas dzisiaj przyjaźń i z którym wspólnie możemy budować przyszłość naszych społeczeństw, nie unikając rozmów o przeszłości i prawdzie o naszych wspólnych doświadczeniach".
Powiązany Artykuł
"Ministerstwo Bohaterów" opowie o heroizmie walczących z totalitaryzmami
Premier ocenił, że "dzięki wystawie nasi sąsiedzi będą mogli poznać historię Witolda Pileckiego i zrozumieć lepiej Polskę naznaczoną epoką obu totalitaryzmów".
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy w świecie. Amerykańska książka o rotmistrzu Pileckim
Kolejny etap działalności instytutu
Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku. Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także na terenie Polski, Niemiec i Izraela interdyscyplinarny projekt "Ćwiczenie nowoczesności" dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.
W ocenie Instytutu Pileckiego "otwierana w symbolicznym czasie 80. rocznicy Września'39 stała placówka, położona w wyjątkowym punkcie miasta - naprzeciw Bramy Brandenburskiej - utrwali polską obecność w kulturalnej i naukowej topografii Berlina".
Partnerami wydarzenia są Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz PKP Intercity.
REKLAMA
REKLAMA