"Rozpruwacz kulturalny". Sylwetka krytyka literackiego Tomasza Burka
- Tomasza Burka cenię jako krytyka, który łaczył w sobie subtelność i wnikliwość, z jaką czytał literaturę polską z niezwykłą maestrią pisarską. Jego teksty są znakomitymi utworami literackimi - powiedział w audycji "Rozpruwacz Kulturalny" prof. Maciej Urbanowski, badacz literatury, krytyk literacki (Uniwersytet Jagielloński).
2019-09-17, 09:00
Posłuchaj
Pretekstem do rozmowy były wznowienie 18 lat po pierwszym wydaniu książki "Dziennik kwarantanny". Wydawnictwo wzbogaciło się o dodatkowe teksty, zwiększyła się też jego objętość. Nic nie straciło za to na aktualności.
„Sprawy, o których pisał Tomasz Burek ponad 20 lat temu, są wciąż żywe, są wciąż nasze, a epoka kwarantanny wcale się nie skończyła, bo dalej żyjemy w przesileniu, w epoce wielkiej przebudowy, której rozstrzygnięcia – także w literaturze – są dalej niepewne. Zresztą – najważniejszy, najciekawszy w tej książce pozostaje ów suwerenny, wolny, odważny głos krytyka. W każdym razie zamykam ten tom sprzed dwu niemal dekad myśląc: dalej aktualne!” - pisał w posłowiu prof. Maciej Urbanowski, gość audycji "Rozpruwacz Kulturalny".
"Dziennik kwarantanny", jak biały kruk
Prof. Maciej Urbanowski wyjaśnił w PR24, dlaczego do wznowienia książki doszło właśnie teraz. - Jednym z powodów jest to, że Tomasz Burek był jednym z najważniejszych krytyków literackich ostatniego półwiecza w Polsce. To książka bardzo ciekawa, wybitna. Tomasz Burek zmarł dwa lata temu - chcieliśmy przypomnieć go wspólnie z rodziną i wydawcą wybierając książkę znakomitą, której nakład został już dawno wyczerpany. To taki biały kruk - powiedział historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W audycji była mowa m.in. o tym, jak wyglądał w oczach Tomasza Burka dorobek literacki III RP. - Będzimy obchodzić 30-lecie III RP w literaturze. Ta książka jest dobrym punktem do dyskusji nad tym, czym literatura III RP mogła być, a czym się stała? Tomasz Burek jest tu bardzo dobrym obserwatorem - zauważa prof. Maciej Urbanowski, który przypomniał, że Tomasz Burek "był oczytany, błyskotliwy, wypracował, miał swój własny głos, zawsze trochę outsiderem".
REKLAMA
- W "Dzienniku kwarantanny" Tomasz Burek wskazuje swoje fascynacje, ale też niezadowolenie. Można zaobserwować jego radykalny sprzeciw wobec elit III RP. Stawiał literaturze wymagania duchowe, religijne - powiedział prof. Maciej Urbanowski.
"Dziennik kwarantanny" - zapis zmagań krytyka
"Dziennik kwarantanny" to jedna z najważniejszych książek krytycznych tego stulecia: fascynujący dziennik lektur jednego z najwybitniejszych krytyków literackich ostatniego półwiecza intrygujący obraz literatury polskiej lat 90. XX wieku i początku XXI w., a także poruszający zapis zmagań krytyka z chorobami współczesnej sztuki – ucieczką od metafizyki, tradycji, wartości.
Audycję Rozpruwacz kulturalny prowadził Jakub Moroz
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb/mat. promocyjne
____________________
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 23:35
REKLAMA
REKLAMA