Witold Modzelewski: decyzje państwa mają wpływ na rynek pracy
Rola państwa we współczesnych gospodarkach, a także oskładkowanie najmniejszych firm, czyli tzw. mikroprzedsiębiorstw - o tym m.in. na antenie PolskiegoRadia 24 mówił ekonomista i ekspert podatkowy prof. Witold Modzelewski.
2019-09-18, 15:01
Posłuchaj
Zdaniem gościa PR 24 - rola państwa jako "nocnego stróża" nie przystaje do aktualnych realiów ekonomicznych i społecznych, bo państwo, jest obecnie ogromnym pracodawcą i regulatorem. Jak kontynuował - państwo wprawdzie wypłaca wynagrodzenia, ale nie jest częścią rynku.
Witold Modzelewski: państwo musi uwzględniać aspiracje obywateli
- Państwo jest ważnym pracodawcą i jego decyzje płacowe mają podstawowe znaczenie dla rynku pracy - powiedział gość PR 24. Dodał, że państwo musi także brać pod uwagę oczekiwania i aspiracje obywateli.
Pytany o mikrofirmy, które są ważnym elementem polskiej gospodarki - powiedział, że problemem jest status ZUS-owski, czyli oskładkowania osób fizycznych samozatrudnionych, "którzy nikogo nie zatrudniają".
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia
REKLAMA
Składki powinny być różne?
Jak dodał - w przypadku mikroprzedsiębiorcy sensu stricto, czyli takiego, który nie jest samozatrudnionym, a prowadzi przedsiębiorstwo - to system oskładkowania "musi się różnić na ich korzyść" w stosunku do samozatrudnionych.
Witold Modzelewski zastrzegł, że "mówi rzecz niepopularną", ale w przypadku samozatrudnionych, którzy "są w istocie pracownikami (...) na fakturze, (...) to prędzej czy później staną oni się podmiotami inaczej oskładkowanymi niż obecnie".
Podkreślił, że "każdy podmiot, który jest mikroprzedsiębiorcą nie może być tak samo oskładkowany jak duży przedsiębiorca, a także jako samozatrudniony". Jego zdaniem trzeba to rozdzielić.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
PolskieRadio 24, akg
REKLAMA