Ks. Andrzej Kobyliński: Niemcy czeka wielka dyskusja o Kościele katolickim

- W naszym kraju mamy obecnie kampanię wyborczą, dlatego debata publiczna jest zdominowana przez politykę, ale warto pochylić się nad tym co jest poza granicami Polski. W Niemczech toczy się wielka wrzawa co do przyszłości Kościoła katolickiego, który jest tam nadal potężny, jeżeli chodzi o intelekt czy finanse - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk z UKSW.

2019-09-18, 20:30

Ks. Andrzej Kobyliński: Niemcy czeka wielka dyskusja o Kościele katolickim
Inicjatywa pomocy w Kościele rozpoczęła działalność w 2019 r.Foto: John_Silver/Shutterstock.com

Posłuchaj

18.09.2019 Ks. prof. Andrzej Kobyliński o sytuacji w niemieckim Kościele katolickim
+
Dodaj do playlisty

- Spór dotyczy fundamentalnych prawd wiary i moralności: jak je dzisiaj rozumieć, co zmienić a czego nie. Katolicy w Niemczech chcą zmian w kwestii rozumienia homoseksualizmu, celibatu, kapłaństwa kobiet, itp. Kościół katolicki w Niemczech chce dokonać oficjalnej zmiany rozumienia podstawowych prawd w Kościele katolickim - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Wielkie zmiany w niemieckim kościele

- W Niemczech na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przestała istnieć spowiedź indywidualna. Dopuszczono także protestantów do przyjmowania katolickiej komunii świętej. Biskupi postulują o błogosławieństwo par jednopłciowych. Trwa dyskusja o dopuszczeniu kobiet do funkcji diakońskich i kapłańskich, a także odnośnie celibatu - podkreślił ksiądz.

Powiązany Artykuł

kościół_jezus1200.jpg
Kościoły chrześcijańskie w Niemczech tracą wiernych

Jak zaznaczył, papież Franciszek dał przyzwolenie na lokalne dyskusje nt. podstawowych prawd wiary. - Jedną z najważniejszych reform papieża Franciszka jest powolne wprowadzanie decentralizacji Kościoła katolickiego. Polega ona na przenoszeniu niektórych kompetencji z Rzymu i papieża na konferencje krajowe. Decentralizacja ma dotyczyć także na rozumienie niektórych prawd i moralności, a więc jest zgoda papieża na ten proces. Nie ma określonych granic co wolno, a czego nie wolno zmieniać. Pojawia się pytanie jak zareaguje Rzym, jeżeli decentralizacja niemiecka pójdzie dalej - wyjaśnił. 

- W Niemczech ma odbyć się wielki synod, na którym będzie dyskusja nad tymi wspólnymi tematami. Będziemy ją obserwować także w Polsce. Październik tego roku zapowiada się zatem bardzo ciekawie, ponieważ w tym czasie odbędzie się także synod amazoński. Jeżeli chodzi o intelektualne rozumienie tego, co się dzieje w Kościele katolickim, nadal jako katolicy pozostajemy w letargu - podsumował ks. prof. Andrzej Kobyliński.

REKLAMA

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

ProwadzącyTomasz Terlikowski

Gośćks. prof. Andrzej Kobyliński

REKLAMA

Data emisji: 18.09.19

Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24 / pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej