Publicysta o akcji "Nie świruj...": przykład oderwania elit od rzeczywistości

- Polacy oczekują poważnej dyskusji. W filmikach "Nie świruj, idź na wybory" jej nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński z dziennika "Polska The Times". - Oglądając te klipy można odnieść wrażenie, że to trochę tak, jakby śmiać się z garbatych czy kulawych - uznał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". W debacie wziął również udział Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność".

2019-09-19, 10:55

Publicysta o akcji "Nie świruj...": przykład oderwania elit od rzeczywistości
Wojciech Pszoniak - kadr z filmu "Nie świruj, idź na wybory Pszoniak". Foto: YouTube/Cloud Strife

Posłuchaj

19.09.19 Debata poranka
+
Dodaj do playlisty

Od kilku dni w internecie pojawiają się filmiki z hasłem "Nie świruj, idź na wybory". To akcja, którą zainicjował fotograf Tomasz Sikora, a w której udział biorą znani artyści, m.in. aktorzy Wojciech Pszoniak i Janusz Gajos czy muzyk i były prowadzący teleturniej "Jaka to melodia?" Robert Janowski. Zachęcają oni do uczestnictwa w wyborach 13 października. Zdaniem części dziennikarzy i publicystów robią to w kontrowersyjny sposób, bo mogą być odbierani jako żartujący z osób niepełnosprawnych.

Powiązany Artykuł

Screen Wojciech Pszoniak twitty 1200.jpg
"Nie świruj, idź na wybory". K. Czabański: opozycja kpi z niepełnosprawnych

"Pusta zabawa formą"

Zdaniem Agatona Kozińskiego, klipy przypominają kino, jakie w drugiej połowie lat 90. tworzył duński reżyser Lars von Trier, autor m.in. dramatu "Przełamując fale". - To pusta, postmodernistyczna zabawa formą, która jest kompletnie wyprana z treści. Natomiast polska polityka po 2015 r. wypełniła się treścią i Polacy nie chcą już formy, nie chcą zabawy dla zabawy. Oczekują poważnej dyskusji. W filmikach "Nie świruj, idź na wybory" jej nie ma - powiedział dziennikarz "Polska The Times". - Jeżeli opozycja wiąże z tym jakieś nadzieje, to efekt może być tylko jeden. Ta akcja tylko zmobilizuje wyborców PiS-u - zaznaczył.

Mateusz Kosiński podkreślił, że jest przeciwnikiem takich akcji. Według niego nie mają one większych szans powodzenia, bo nie trafią do większości społeczeństwa, gdyż obliczone są na głównie te osoby, które mają konta na portalach społecznościowych. - Filmiki nie trafią do przeciętnego zjadacza chleba. Wątpię, by miały one pro-frekwencyjne znaczenie. One trafią do użytkowników Twittera czy Facebooka, a więc do tych osób, które są zaangażowane politycznie - stwierdził. Uznał, że klipy są przykładem oderwania elit od rzeczywistości. - Mam wrażenie, że to wciąż jest obrażanie się na Polaków, że w poprzednich wyborach wybrali PiS - uznał dziennikarz "Tygodnika Solidarność".

"To trochę tak, jakby śmiać się z garbatych czy kulawych"

- Chorych psychicznie można potraktować jako rodzaj mniejszości. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że w spocie wyśmiewa się inną mniejszość, np. narodowościową czy seksualną. Jaka byłaby wtedy reakcja tych środowisk? Pewnie występujący w takich klipach mieliby zakaz wstępu do teatrów lub straciliby kontrakty w filmach. Mogliby sobie poświrować, ale we własnym towarzystwie - przypomniał Tomasz Sakiewicz.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezes PiS: stawką wyborów jest to, czy pójdziemy w stronę dobrobytu czy postkomunizmu

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" dodał, że po publikacji filmów w ramach akcji "Nie świruj, idź na wybory" może być przykro większości osób chorych psychicznie. - Naigrawanie się jest wtedy niestosowne, kiedy robi się komuś przykrość, na którą nie zasłużył. I tak jest w tym przypadku. Zupełnie inna jest sytuacja, kiedy polityk robi głupstwo. Wtedy dziennikarze czy satyrycy mają prawo z niego się naigrawać. Ale choroba psychiczna nie jest zależna od nas, nikt nie chce być chory, przynajmniej świadomie. Te klipy to trochę tak, jakby śmiać się z garbatych czy kulawych - powiedział Tomasz Sakiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

Polskie Radio 24 / bb

REKLAMA

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 08.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej