"Rządy Pieniądza" Eksperci o roli i znaczeniu rodziny w gospodarce
Gośćmi poniedziałkowych "Rządów Pieniądza" był profesor Zbigniew Krysiak z SGH, prezes Fundacji Myśli Schumana oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmowę prowadzona przez Annę Grabowską zdominowały tematy dotyczące rodziny oraz roli interwencjonizmu państwowego w społecznej gospodarce rynkowej.
2019-09-16, 11:00
Posłuchaj
Anna Grabowska zwróciła się do swoich gości z pytaniem o holistyczne spojrzenie na sprawy dotyczące rodziny. Nie dotyczące tylko spraw transferów socjalnych, wysokości płacy minimalnej oraz innych działań podejmowanych przez rząd na rzecz rodzin, co ma bezpośredni wpływ na stan polskiej gospodarki i dalszy rozwój państwa.
Neoliberalizm kontra rodzina?
- Myślę, że najważniejsza sprawą jest przypomnienie o podstawowym podmiocie społecznym i gospodarczym jakim jest rodzina i gospodarstwo domowe. Dominacja myślenia neoliberalnego w Europie z lat 90. XX wieku, spowodowała, że w centrum zainteresowania były tylko instytucje finansowe, giełdy i korporacje - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak z SGH. Zbyt często zapominano, że w klasycznym podejściu nauk ekonomicznych, to właśnie rodzina i gospodarstwa domowe są centralnym punktem odniesienia w badaniach nad stanem gospodarki. Przedsiębiorcy, pracownicy w korporacjach i w bankach, to także gospodarstwa domowe i rodziny. Ten punkt widzenia wybrzmiał bardzo mocno na konwencjach wyborczych PiS-u, gdzie podkreślano znaczenie nie tylko samego stanu finansów państwa, ale także kondycji polskiej rodziny.
Rodziny kontra przedsiębiorcy?
Prowadząca audycję Anna Grabowska zwróciła uwagę na fakt występowania poważnych różnic dotyczących pomocy rodzinom pomiędzy programami wyborczymi PO i PiS.
REKLAMA
Dla partii rządzącej dobrobyt rodziny przekłada się na stan zamożności całego państwa. Tymczasem na konwencjach PO często pojawia się tendencja do przedstawiana interesów rodzin w kontrze do interesów i zysków przedsiębiorców. - Zbyt długo i zbyt często działaliśmy na rzecz tylko doraźnego rozwiązywania problemów społecznych. Jednego dnia mówiliśmy o PIT, drugiego o CIT, a trzeciego o podatkach pośrednich. I nikt nigdy nie chciał powiedzieć, że te mechanizmy podatkowe tworzą wspólny organizm. Widać to było szczególnie, gdy pojawił się pomysł PiS na podniesienia płacy minimalnej, bo politycy starali się podejść do tego rozwiązania, tak jakby to był problem tylko samych pracodawców- stwierdził Piotr Soroczyński. Z punktem widzenia prowadzącej audycję zgodził się prof Zbigniew Krysiak. - Zawsze gdy podejmujemy jakieś rozwiązania podstawową sprawą jest ustalenie funkcji celu jaki chcemy osiągnąć, tak się przecież robi w każdej instytucji. To właśnie jest myślenie holistyczne, gdy trzeba określić co jest podmiotem docelowym. A powinna nim być rodzina i gospodarstwo domowe. Wszystkie instytucje, przedsiębiorstwa i banki są przecież podmiotami, które pełnią różne funkcje na rzecz rodziny.
Inteligentne państwo
Zdaniem głównego ekonomisty KIG przez wiele lat widać było mniejsze zaangażowanie państwa niż dziś w gospodarce.
- Owszem potrzebujemy państwa silniejszego niż do tej pory, ale trzeba się zastanowić gdzie będzie mogło swobodnie ingerować. Albo co gorsze samemu wchodzić w rolę wytwórcy dóbr lub usług. Z tak silną konkurencją nie jest w stanie wygrać żaden podmiot gospodarczy, bo nie ma takich możliwości legislacyjnych i dostępu do pieniędzy. Dlatego trzeba rozróżnić pomiędzy silnym państwem, a takim które ma pokusy stać się najważniejszym graczem na rynku - podkreślił Piotr Soroczyński z KIG.
Profesor Zbigniew Krysiak przypomniał, że prezes Jarosław Kaczyński mówiąc o roli państwa użył terminu "inteligentne państwo". - Rolą państwa jest holistyczne, inteligentne podejście, aby zmaksymalizować efektywność całej gospodarki. Do tego stosuje się różne narzędzia, trzeba tylko umieć je wykorzystać. Można do tego zaliczyć np. zmniejszenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw - przypomniał prof. Zbigniew Krysiak.
REKLAMA
PO nie docenia pomysłów rządu
- PO nie chce doceniać pomysłów rządu takich jak obniżania podatku CIT za inwestycje, tymczasem znam strefę ekonomiczną, które dzięki takim rozwiązaniom pozyskała inwestycje większe niż w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. To jest przykład pozytywnej roli państwa, bo jej celem jest uruchamianie mechanizmów rynkowych - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.
PolskieRadio24.pl, SW
REKLAMA