W komisji prawnej PE bunt części europosłów, w tle naciski Komisji Europejskiej

W komisji prawnej Parlamentu Europejskiego bunt części deputowanych, w tle naciski Komisji Europejskiej, by ponownie ocenili oni kandydatury odrzuconych komisarzy z Węgier i Rumunii - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2019-09-27, 20:36

W komisji prawnej PE bunt części europosłów, w tle naciski Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Foto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Posłuchaj

Bunt europarlamentarzystów ws. kandydatów Rumunii i Węgier do KE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wczoraj europosłowie z komisji prawnej odrzucili deklaracje majątkowe Węgra i Rumunki po sprawdzeniu ich pod kątem konfliktu interesu. A to oznacza, że nie ma zgody na ich wysłuchania w Europarlamencie, od których deputowani uzależniają akceptację dla całej Komisji Europejskiej.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free pixabay 1200.jpg
Rumuńska kandydatka na komisarza z negatywną opinią komisji prawnej PE

Szefowa KE broni kandydatur

Europosłowie uznali, że zarzuty wobec dwójki kandydatów są poważne i uniemożliwiają pełnienie przez nich funkcji komisarzy. Kilka godzin po tej decyzji nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z przewodniczącym Europarlamentu Davidem Sassolim. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sugerowała ponowne przeanalizowanie deklaracji majątkowych i jasne wskazanie, w jaki sposób możliwe jest rozwiązanie konfliktu interesów.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Janusz Wojciechowski oceniony pozytywnie przez komisję prawną PE

Europosłowie z grupy zielonych i liberałów oraz skrajnej lewicy burzą się przeciwko takim naciskom i już poinformowali, że na żadne dodatkowe spotkanie w poniedziałek nie przyjdą, nie będą ponownie analizować swojej decyzji i na pewno nie przeprowadzą ponownie głosowania. Z kolei socjaliści zgadzają się jedynie na spotkanie koordynatorów.

REKLAMA

Konieczni nowi kandydaci Węgier i Rumunii

W kuluarach można usłyszeć, że gdyby europosłowie uznali, że możliwe jest rozwiązanie konfliktu interesów, wskazali by je, ale ich ocena jest jednoznaczna - zarzuty korupcyjne są poważne, wiarygodność kandydatów jest wątpliwa i takie osoby nie mogą pełnić funkcji komisarza. Europosłowie oczekują, że rządy Węgier i Rumunii wskażą nowych kandydatów.

Rumunka uzyskała negatywną opinię komisji prawnej w związku z zatajeniem informacji o zaciągniętych kredytach o wartości prawie miliona euro, z których finansowana była jej partia. Węgier z kolei w związku z udziałami w kancelarii prawnej i jednoczesnymi zleceniami z rządu oraz nieprawdziwymi tłumaczeniami na ten temat.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej