Większość szkół publicznych w Hiszpanii prowadzi zajęcia z islamu
Tylko na terenie czterech z siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych islam nie jest już przedmiotem nauczania w szkołach publicznych. W środę prowadzenie zajęć z Koranu ogłosiły władze regionu Balearów.
2019-10-03, 09:08
Jak poinformował odpowiedzialny w rządzie Balearów za oświatę Marti March, w poniedziałek z władzami regionalnej wspólnoty muzułmańskiej została zawarta umowa o wprowadzeniu do szkół publicznych zajęć dotyczących islamu.
Powiązany Artykuł
![krzyż półksiężyc pixabay 1200x660.jpg](http://static.prsa.pl/images/dc438973-3a12-4da3-ae99-3ce316829ef7.jpg)
Dlaczego mieszkańcy Sudanu przechodzili z chrześcijaństwa na islam?
Zajęcia na Balearach od września
- Na podstawie tej umowy w 10 szkołach publicznych naszego archipelagu prowadzone będą lekcje religii muzułmańskiej - zapowiedział członek regionalnego rządu zdominowanego przez socjalistów i Podemos (lewicowa partia polityczna wywodząca się z ruchu Oburzonych).
Marti March wyjaśnił, że choć kwestia wprowadzenia do szkół publicznych na Balearach nieobowiązkowych lekcji z islamu omawiana była już od kilku lat i miała zostać ostatecznie zakończona w tym roku szkolnym, to pierwsze zajęcia z nowego przedmiotu ruszą na archipelagu dopiero we wrześniu 2020 r. (w innych regionach już się odbywają).
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pełnomocnik niemieckiego rządu przeciwko noszeniu chust przez małe dziewczynki
REKLAMA
Baleary to trzynasta z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii, gdzie w szkołach publicznych mogą być prowadzone zajęcia z islamu. Wyjątek stanowią jeszcze tylko Galicja, Murcja, Kantabria oraz Kastylia-La Mancha.
2 mln muzułmanów w Hiszpanii
Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że w 47-milionowej Hiszpanii mieszka już blisko 2 mln muzułmanów, zazwyczaj obywateli Maroka lub potomków Marokańczyków. Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o ponad 300 tys. Największe skupiska wyznawców islamu występują w Andaluzji oraz w Katalonii.
W kwietniu trzy reprezentowane w parlamencie partie skrajnej lewicy, Podemos, Zjednoczona Lewica oraz katalońska ERC, wsparły wystosowany do rządu apel blisko 60 organizacji laickich i związkowych o wycofanie religii ze szkół publicznych i placówek prywatnych dotowanych z państwowego budżetu.
W dokumencie wezwali oni władze Hiszpanii do zapewnienia “szkoły wolnej od indoktrynacji religijnej”. Zażądali też od rządu anulowania umów z 1979 r. zawartych z Watykanem, które zastąpiły konkordat z 1953 r.
REKLAMA
Lekcje religii są prowadzone w hiszpańskich szkołach jako zajęcia nieobowiązkowe, choć ocena z tego przedmiotu wliczana jest do średniej końcowej.
msze
REKLAMA