Francuski publicysta: Polska ws. praworządności na tle innych państw UE wypada nieźle
Przewodniczący komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego pisze o zaniepokojeniu sytuacją w Polsce. Hiszpan Juan Fernando Lopez Aguilar wysłał 3 listy w tej sprawie - do polskich władz, do Komisji Europejskiej i Finlandii, która kieruje teraz pracami Wspólnoty - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W "Świecie w powiększeniu" tę informację komentował francuski publicysta pracujący w Polsce Olivier Bault.
2019-10-09, 20:32
Posłuchaj
W liście skierowanym do ministra sprawiedliwości przewodniczący parlamentarnej komisji Juan Fernando Lopez Aguilar napisał o zaniepokojeniu sytuacją mniejszości seksualnych w Polsce. Natomiast w listach do fińskiego przewodnictwa oraz do Komisji Europejskiej napisał o zastraszaniu polskich sędziów. Zapytał również o postępy w procedurze związanej z artykułem 7. unijnego traktatu, prowadzonej przeciwko Polsce.
Dlaczego hiszpański eurodeputowany krytykuje Polskę?
Zapytany o to Olivier Bault wyjaśnił, że Hiszpan jest socjalistą i kontynuuje politykę swojego poprzednika, który stał na czele komisji wcześniej.
Powiązany Artykuł
Listy europosła do Polski, KE i Finlandii. Jadwiga Wiśniewska: zawierają insynuacje
- Pan z Hiszpanii jest socjalistą, podobnie jak jego poprzednik na czele komisji LIBE, komisji swobód obywatelskich. Odziedziczył po nim raport, to był raport Claude'a Moraesa, to był laburzysta (członek Partii Pracy) brytyjski, który był razem z ekipą z tej komisji swobód obywatelskich w Warszawie we wrześniu 2018 roku. To była delegacja, z której został wykluczony jeden z członków komisji, Marek Jurek - stworzono taką zasadę jednorazową, że nie może być w delegacji ktoś z kraju, który jest badany - mówił Olivier Bault.
Wspomniał, że agenda owej delegacji wiele mówi o intencjach komisji LIBE, bowiem w ciągu całego pobytu w Warszawie delegacja spotkała się z przedstawicielami wielu stowarzyszeń otwarcie wrogich obecnej władzy, jak Amnesty International, Fundacja Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Czarny Protest, Obywatele RP i inne, a tylko godzinę poświęciła Fundacji Ordo Iuris.
REKLAMA
- Ordo Iuris miała godzinę na to, żeby mówić o praworządności w Polsce, ale jej przedstawiciel nie bardzo mógł mówić o praworządności, bo pan Moraes i pani Sargentini (holenderka eurodeputowana - red.) ciągle wypytywali o prawo do aborcji w Polsce, chociaż to nie wchodzi w kompetencje Unii Europejskiej - podkreślił.
Jak ma się praworządność w Polsce na tle Europy?
- Porównanie wypada raczej na korzyść Polski. Mamy przykład znanego francuskiego prawicowego dziennikarza Érica Zemmoura, który jest jednym z niewielu prawicowych dziennikarzy, których się zaprasza do mainstreamowych mediów. Niedawno występował na konwencji prawicy, gdzie padły mocne słowa na temat imigracji i islamu. Został wyrzucony z ostatnich mediów, w których jeszcze występował, oprócz Le Figaro, chociaż stowarzyszenie dziennikarzy Le Figaro domagało się, żeby redakcja już go nie zatrudniała, ma zarzuty prokuratorskie za podżeganie do nienawiści na tle rasowym i religijnym - podkreślił Olivier Bault.
"Świat w powiększeniu" prowadził Antoni Opaliński.
Polskie Radio 24, IAR / jmo
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 09.10.2019
Godzina emisji: 19.40
REKLAMA