80 lat temu utworzono KL Posen: tu pierwszy raz hitlerowcy użyli gazu do masowego zabijania cywilów

W Poznaniu odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę utworzenia KL Posen – pierwszego obozu koncentracyjnego zorganizowanego przez Niemców na ziemiach polskich. W ramach obchodów zaplanowano m.in. dyskusje historyków i spektakl teatralny.

2019-10-12, 12:40

80 lat temu utworzono KL Posen: tu pierwszy raz hitlerowcy użyli gazu do masowego zabijania cywilów

Obóz koncentracyjny KL Posen powstał 10 października 1939 r. w Forcie VII, części XIX-wiecznych fortyfikacji Poznania. Niemcy nazywali go "obozem krwawej zemsty".

Powiązany Artykuł

1200_Błaszczak_Plac_PAP.jpg
SZEF MON: NALEŻY PAMIĘTAĆ, KTO BYŁ KATEM, KTO OFIARĄ

W Forcie VII hitlerowcy pierwszy raz użyli gazu do masowego mordowania cywilów. W ramach prób z wykorzystaniem tlenku węgla zamordowano pacjentów podpoznańskiego szpitala psychiatrycznego w Owińskach.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

Tegoroczne obchody upamiętniające ofiary KL Posen organizują m.in. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i poznański oddział IPN. Przed południem na dziedzińcu Fortu VII odbędą się główne uroczystości rocznicowe z asystą żołnierzy Garnizonu Poznań.

REKLAMA

O 18.30 w przestrzeniach dawnego obozu zostanie przedstawiony spektakl "Noc i mgła". Jego narracja opiera się m.in. na listach i wierszach więźniów.

Fort VII: miejsce zagłady elit i masowych zabójstw cywilów

W ramach obchodów poznański oddział IPN zorganizował III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej "Wielkopolska 1939-1945. Pamięć i edukacja". Instytut poinformował, że w czasie paneli dyskusyjnych i wykładów zostaną poruszone wątki m.in. związane z zapomnianymi zbrodniami niemieckimi, martyrologią więźniów Fortu VII czy zagadnienia dotyczące udostępniania materiałów archiwalnych o okupacji niemieckiej.

Fort VII był wykorzystywany przez Niemców jako ośrodek szkoleniowy dla przyszłych kadr innych obozów koncentracyjnych. W pierwszej fazie okupacji w KL Posen więziono i mordowano przedstawicieli ówczesnej wielkopolskiej elity – ludzi kultury, przedsiębiorców, samorządowców. Obecnie mieści się tam Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Upamiętnia ono ofiary hitlerowskich zbrodni.

PAP/IAR/agkm

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej