Dziennikarz Polskiego Radia nagrodzony BohaterONem 2019
Publicysta Polskiego Radia 24 i Telewizji Polskiej Tadeusz Płużański został nagrodzony Złotym BohaterONem 2019. Nagrodę w kategorii "dziennikarz" wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
2019-10-17, 06:28
Posłuchaj
Tadeusz Płużański: istotne jest przekazywanie prawdy o historii (IAR)
Dodaj do playlisty
W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród BohaterON 2019 imienia Powstańców Warszawskich. Gala jest częścią akcji BohaterON - włącz historię!, którą organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc". Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio.
Historyk i publicysta - nagrodzony
Tadeusza Płużańskiego nagrodzono za "całokształt pracy dziennikarskiej w 2018 roku promującej historię Polski XX wieku". Płużański jest także prezesem Fundacji Łączka opiekującej się Kwaterą na Łączce na warszawskich Powązkach. Specjalizuje się w powojennej historii Polski i tę tematykę porusza w swoich artykułach oraz programach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej.
Odbierając nagrodę, Tadeusz Płużański podkreślał, że dla niego istotne jest przekazywanie prawdy o historii. - Żeby trafiała do coraz większej rzeszy Polaków, a szczególnie młodych ludzi. To są nasze obowiązki w tej sztafecie pokoleń: żeby kolejne pokolenia Polaków znały historię i czerpały wzorce z naszych bohaterów - mówił Tadeusz Płużański.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Powroty z niepamięci" - audycja współprowadzona przez Tadeusza Płużańskiego
- Dobrze by było, żeby coraz więcej dziennikarzy mówiło prawdę o naszej historii, a coraz mniej było tych, którzy tę prawdę nie zawsze mówią - dodał laureat.
Laureatów wskazała kapituła
Laureatów we wszystkich kategoriach wskazała kapituła, której przewodniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Nagrody BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich otrzymali:
- w kategorii "instytucja" - Instytut Pileckiego,
- w kategorii "organizacja non-profit" - Fundacja Willa Jasny Dom,
- w kategorii "firma" - PGNiG,
- w kategorii "nauczyciel" - Przemysław Szot, polonista w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Brzegu Dolnym. Szot otrzymał także złotego BohaterONa publiczności,
- w kategorii "osoba publiczna" - Dariusz Malejonek, laureatem nagrody publiczności w tej kategorii został Filip Chajzer,
- w kategorii "dziennikarz" - Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz TVP i PR24. Nagrodę publiczności otrzymał Tomasz Wolny.
Dziennikarzom, nagrody wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem plebiscytem, w tym roku stworzono jeszcze jedną kategorię - "pasjonat". Nagrodę kapituły w tej kategorii otrzymał Patrick Ney, brytyjski filmowiec od lat mieszkający w Polsce, a nagrodę publiczności - Mikołaj Kaczmarek, koloryzator archiwalnych fotografii.
Powiązany Artykuł

Rotmistrz Witold Pilecki - serwis specjalny PolskieRadio.pl
Przyznano także Nagrodę Specjalną. Laureatami zostali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego. Nagrodzono ich za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Wspomnienia świadków Powstania Warszawskiego
Na gali obecni byli także Powstańcy Warszawscy. Dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów walk. Sanitariuszka Barbara Gancarczyk ps. Pająk wspominała wybuch czołgu-pułapki na Starym Mieście. - Stałam na balkonie. Podmuch przewrócił nas, zmiótł betonową balustradę. Ten podmuch wtłoczył nas przez otwarte drzwi balkonowe. Na dole zginęło około trzystu osób - mówiła.
Barbara Gancarczyk ps. Pająk wspomniała sanitariuszkę bohaterkę - Jankę Gruszczyńską. - Na plecach, sama, niosła chłopaka ze Starego Miasta aż do Towarowej, na Wolę. To ponad trzy kilometry - mówiła "Pająk".
>>> [SERWIS SPECJALNY] Powstanie Warszawskie w PolskieRadio.pl
Na koniec dodała, że Powstańcom pomagał Stwórca. - Nam Bóg pomagał, jeżeli nam się udało. W różnych człowiek był opałach, wydawało się, że nie damy rady, ale daliśmy radę. Tym, którym się udało, Bóg pomagał - mówiła.
List ministra kultury
List do laureatów nagród BohaterON skierował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, przewodniczący kapituły nagrody. - Chcecie przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń - napisał Piotr Gliński.
Szef resortu kultury, w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką, przypomniał, że "organizowana od kilku lat kampania BohaterON – włącz historię! konsekwentnie powiększa swój zasięg". - Z wielkim uznaniem obserwuję, jak akcja pisania listów, pocztówek, laurek do Powstańców Warszawskich angażuje coraz więcej – w szczególności młodych – ludzi. Ta społeczna inicjatywa niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, kształtując w jej uczestnikach świadomość historyczną i narodową - ocenił wicepremier.
Powiązany Artykuł

BohaterON - w hołdzie Powstańcom
Piotr Gliński dodał, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego z radością objął funkcję przewodniczącego kapituły przyznającej tegoroczne nagrody. "Firmy, osoby, bądź instytucje, które wyjątkowo przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o historii Polski, zostaną wyróżnione w siedmiu kategoriach. Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje" - napisał.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kartki dla bohaterów Powstania Warszawskiego, czyli akcja BohaterON po raz 4.
- Państwa zaangażowanie jest tym bardziej godne docenienia, że nie ma przecież wymiaru utylitarnego. Nie spodziewacie się Państwo żadnych osobistych korzyści, chcecie po prostu przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń Polaków - podkreślił.
Piotr Gliński do Powstańców Warszawskich: bez Was nie byłoby nas dziś tutaj
Wicepremier Gliński, zwracając się do Powstańców Warszawskich, napisał: "bez Was nie byłoby nas dziś tutaj". - Oddajemy dziś hołd całemu Waszemu pokoleniu – pokoleniu młodych ludzi, którzy, nie oglądając się na tak cenną przecież wartość własnego życia, 1 sierpnia 1944 r. stawili czoła niemieckiej machinie wojennej - zaznaczył minister kultury.
BohaterON to nagrody za wyjątkowe zaangażowanie w popularyzację polskiej historii - tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji. - Wspólnym mianownikiem laureatów jest przede wszystkim miłość do historii Polski i do tego, abyśmy opowiadali ją sami - zaznaczyła. Ważne jest też to - dodała - by oprócz nagrodzenia osób, instytucji, firm i ludzi, zachęcić innych do tego, aby rozpoczynali projekty mające na celu promocję historii Polski lat 1918-89.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "BohaterON" łączący pokolenie powstańców i pokolenie młodych
Akcji BohaterON patronuje Polskie Radio. Jak podkreśla prezes Polskiego Radia, Andrzej Rogoyski, "ta nagroda rozwija się razem z Polskim Radiem". - Nie wyobrażam sobie, żeby Polskiego Radia mogło zabraknąć - podkreślił Andrzej Rogoyski.
Nagrody w siedmiu kategoriach
Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, organizacja pozarządowa, osoba publiczna, dziennikarz, nauczyciel oraz pasjonat. Ta ostatnia kategoria została stworzona w związku z ilością zgłoszeń, jakie napłynęły na konkurs. - Bardzo dużo bardzo wiele z nich dotyczyło osób, które poświęcają swój prywatny czas oraz środki finansowe, na to aby historię Polski i promować - wyjaśniała organizatorka przedsięwzięcia Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Podczas uroczystości obecni na sali Powstańcy Warszawscy otrzymali paczki z kartkami i listami wysłanymi do nich przez Polaków z kraju i zagranicy w ramach IV edycji kampanii BohaterON - włącz historię!.
mbl