Wzmożone kontrole na drogach. Trwa policyjna akcja "Prędkość"

W środę na polskich drogach odbywa się policyjna akcja "Prędkość". Więcej patroli kierowcy mogą się spodziewać przede wszystkim tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków - poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

2019-10-23, 09:39

Wzmożone kontrole na drogach. Trwa policyjna akcja "Prędkość"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: http://www.policja.pl/

Policyjna akcja "Prędkość" odbywa się od godz. 6 do 22. W tym czasie na drogi w całej Polsce wyjedzie ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy będą mieli do dyspozycji radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

Powiązany Artykuł

polskie radio wypadek bielany 1200.jpg
Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sąd podjął decyzję ws. kierowcy BMW

"Akcja bardzo potrzebna"

Policja ostrzega, że choć jej działania są wymierzone w kierowców, którzy przekraczają prędkość, to patrole będą zwracały uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, m.in. będą kontrolowały stan trzeźwości i stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

- Ta akcja jest bardzo potrzebna, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia z Warszawy, gdzie w wypadku drogowym zginął ojciec ratujący swoje dziecko i żonę. To wydarzenie pokazało, że jeśli wyłączymy uwagę, a włączymy prędkość, to ruch drogowy może stać się czymś skrajnie niebezpiecznym - zaznaczył podinsp. Radosław Kobryś.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]  Mieszkańcy ul. Sokratesa od lat prosili o światła na przejściu. ZDM odmawiał

REKLAMA

Zaapelował też do pieszych, by byli czujni i ostrożni na przejściach. Dodał, by wszelkie nieprawidłowości - szczególnie w rejonie przejść dla pieszych - zgłaszać policji, podając numer rejestracyjny samochodu. - Przejścia dla pieszych powinny być azylem, ale niestety nie są. Musimy być czujni, bo to my jako piesi możemy stracić życie - podkreślił policjant.

Przerażające dane

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że od początku roku zginęło na drogach ponad 2,3 tys. osób - prawie jedna trzecia przez nadmierną prędkość. Dla porównania w 2018 r. z winy kierujących pojazdami zdarzyło się 27 556 wypadków, w których zginęło prawie 2,2 tys. osób, a 33 261 zostało rannych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Warszawa: protest mieszkańców na ul. Sokratesa po tragicznym wypadku

Policjanci zwracają uwagę, że chociaż w 2018 r. główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to od lat ludzie najczęściej giną z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

REKLAMA

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań - informuje policja.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej