Rafał Ziemkiewicz: pokolenia naszych przodków modliły się o dobrą śmierć
- Śmierć to niezbędny element całego cyklu, w którym istniejemy. Jeżeli nasz styl życia wymaga udawania, że śmierci nie ma, nie wspominamy o niej, to znaczy, że odrzucamy rzeczywistość. Nie mówię już nawet o wierze, duchowości i głębszym sensie życia - mówił w audycji "Wojna Cywilizacji" Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.
2019-11-02, 08:00
Posłuchaj
Gość Roberta Tekielego tłumaczył w PR24, dlaczego starości nie da się pogodzić z postawą hedonistyczną. - Jeżeli całe życie układamy sobie w ten sposób, żeby użyć, zjeść, wypić, popuścić pasa i mieć przyjemność, to starość jest... nieprzyjemna - stwierdził Rafał Ziemkiewicz.
Audycja utrzymana była w klimacie refleksji związanej z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Refleksji nad światem wartości, znaczeniem śmierci i tym, co oznacza ona dla współczesnego człowieka.
Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę, że przybywa ludzi, których życiowe postawy sprowadzają się do roli bydła.
- Bydlić, czyli staropolskie istnieć. Takie żyjątko. Coś, co istnieje i żyje, i nie zdaje sobie z tego, że żyje sprawy - wyjaśniał Rafał Ziemkiewicz. - Przez całe życie udajemy, że śmierci nie ma i nie będzie - dodał.
REKLAMA
Normalna śmierć, bo śmierć to nie kabaret
Rozmówcy przywołali postawy obecne w wielu popularnych tytułach prasowych, gdzie bohaterka - dorosła kobieta prowadzi życie nastolatki. Bunty, kolejni faceci, szósta aborcja, po czym o pozostałych latach jej życia jest jedynie lakoniczna informacja: "resztę życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym, gdzie umarła samotnie".
- POSŁUCHAJ POPRZEDNIEGO ODCINKA AUDYCJI: "Wojna Cywilizacji z 26.10.2019
Robert Tekieli mówił o tym, że wielu z nas "starszych rodziców nie pielęgnuje, tylko wynajmujemy do tego Słowian". - Robimy to dlatego, żeby nie patrzeć na to, co się dzieje z człowiekiem. A starość - nawet bezradność, śmierć - to część życia. Sami byliśmy dziećmi, ci rodzice, którym odmawiamy przewijania, nas przewijali - przypominał Robert Tekieli.
Robert Ziemkiewicz mówił zaś o śmierci, jako niezbędnym elemencie całego cyklu, w którym istniejemy. - Jeżeli nasz styl życia wymaga udawania, że śmierci nie ma, nie wspominamy o niej. To znaczy, że odrzucamy rzeczywistość - przekonywał publicysta.
Gdy wielu z nas marzy o śmierci bezbolesnej, we śnie, bezrefleksyjnej, pokolenia naszych przodków modliły się o dobrą śmierć. - Od nagłej i niespodziewanej śmierci wybaw nas panie - przypominał Robert Teklieli.
REKLAMA
Co można zrobić? - zastanawiał się zaś Rafał Ziemkiewicz. - Można starość wyrzucić poza nawias postrzegania i udawać, że śmierci nie ma. Można się bawić śmiercią (...), ale to robienie ze śmierci kabaretu, bo śmierć jest prawdziwa, normalna - podsumował.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Polskie Radio 24/tb
* * *
Audycja: "Wojna cywilizacji"
REKLAMA
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Rafał Ziemkiewicz
Data emisji: 02.11.2019
Godzina emisji: 7.36
REKLAMA
Polecane
REKLAMA