"Pieśni o śmierci". Jan Frycz odczyta rozmowę mistrza Polikarpa

Adam Struk i Łukasz Kozak są współtwórcami "Pieśni o śmierci". Spektakl zestawia słynną "Rozmowę Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z pieśniami pogrzebowymi powstałymi w XVI wieku.

2019-11-01, 23:58

"Pieśni o śmierci". Jan Frycz odczyta rozmowę mistrza Polikarpa
"Pieśni o śmierci" to spektakl stworzony na podstawie wersji tekstu "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". Foto: mat. prasowe

Posłuchaj

1.11.2019 "Weekend kulturalny"
+
Dodaj do playlisty

W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbędzie się przedstawienie Adama Struga z zespołem Monodia Polska i Janem Fryczem w roli lektora.

"Pieśni o śmierci" to spektakl stworzony na podstawie wersji tekstu "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" odnalezionej niedawno przez prof. Wiesława Wydrę oraz szesnastowiecznych pieśni o śmierci.

"Dialog dialogów"

Łukasz Kozak - mediewista - podkreślił, że spektakl nie jest próbą rekonstrukcji dzieła, ponieważ nie wiadomo jak je wystawiano. – "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" mogła być po prostu czytana jako dialog – mówił i wskazał na "wąską granicę między tekstem pisanym a tekstem dramatycznym przeznaczonym do wystawienia".

– Okazało się, że ten tekst świetnie koresponduje ze pieśniami o śmierci, które zachowały się w kancjonałach z XVI wieku. W zasadzie każda pieśń, którą wyciągnęliśmy świetnie współgra z kolejnymi passusami "Mistrza Polikarpa". Mamy więc do czynienia z "dialogiem dialogów" – wskazał Łukasz Kozak.

REKLAMA

"Klucz jest w repertuarze tradycyjnym"

Adam Struk wskazał na to, że częścią przedstawienia jest muzyka z XVI wieku. – Struktura tych utworów jest monotematyczna. To powtarzalność, jak dzień i noc, wschody i zachody Słońca. Dziwnym trafem nas to nie nuży – zaznaczył.

– Słyszałem określenia, że ta muzyka jest prymitywna. W ogóle taka nie jest. Jest bardzo piękna. Gdybym szukał odniesienia malarskiego, powiedziałbym, że te pieśni są kubistyczne. Są geometryczne, ale ta geometria w ogóle nie męczy, tylko trzeba wiedzieć jak ją zaśpiewać – powiedział śpiewak.

Jak dodał Adam Struk, aby odnaleźć odpowiednie brzmienie, sięgano do tradycji i dorobku śpiewaków wiejskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również wspominano zmarłego niedawno wybitnego aktora - Jana Kobuszewskiego.

REKLAMA

Gospodarzem "Weekendu Kulturalnego" była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/msze, PAP

______________________

Data emisji: 1.11.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 23.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej