Paweł Jasienica. "Nie jestem naukowcem, chcę opowiadać"

115 lat temu urodził się Paweł Jasienica, wybitny pisarz historyczny, badacz dziejów Polski, publicysta i eseista, żołnierz Armii Krajowej. Na jego książkach wychowało się już kilka pokoleń Polaków.

2024-11-10, 05:45

Paweł Jasienica. "Nie jestem naukowcem, chcę opowiadać"
Paweł Jasienica w 1963 roku. Foto: PAP/Piotr Baracz

– Chodzi mi tylko o to, by dzieje polskie opowiedzieć. Nie roszczę sobie najmniejszych pretensji do rangi naukowca, nie jestem też popularyzatorem wiedzy. Zwyczajna literacka opowieść, tyle tylko, że stroniąca od wszelkiej fikcji – mówił o swojej pracy Paweł Jasienica w nagraniu archiwalnym z 1962 roku.


Posłuchaj

Audycja Kai Kamińskiej poświęcona sylwetce Pawła Jasienicy (PR, 1.05.1996) 44:40
+
Dodaj do playlisty

 

Od Beynara do Jasienicy

Urodził się 10 listopada 1909 roku jako Leon Beynar w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jego przodkowie brali udział w powstaniu styczniowym. Pseudonim przyjął dopiero po wojnie, by nie narażać rodziny, która pozostała w Wilnie. Był żołnierzem podczas kampanii wrześniowej, działał w konspiracji jako członek Armii Krajowej, a podczas akcji "Burza" jego oddział został rozbity w walkach z Armią Czerwoną.


Posłuchaj

O Pawle Jasienicy mówią córka pisarza Ewa Beynar-Czeczott oraz historyk prof. Janusz Tazbir (PR, 11.11.2009) 19:38
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Przyszły historyk trafił wtedy do niewoli i został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. Zdezerterował, wstąpił do oddziału Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Wkrótce został jego zastępcą. Ranny w nogę kurował się we wsi Jasienica.

Powiązany Artykuł

Paweł_Jasienica_MBP.jpg

W 1948 roku został aresztowany w Wilnie podczas odwiedzin u znajomych z konspiracji. Uwolniony, przeprowadził się z Krakowa, gdzie pracował w "Tygodniku Powszechnym" do Warszawy. Tam od 1955 roku przez krótki okres współpracował ze stowarzyszeniem "Pax".

Prawdziwa historia

W 1960 roku Paweł Jasienica wydał "Polskę Piastów", a trzy lata później "Polskę Jagiellonów". Obie książki przyniosły mu niezwykłą popularność. – On miał nostalgię do Polski silnej, do siły w polityce. Uważał, że było wielkim nieszczęściem, że Polska nigdy nie mogła osiągnąć tego stanu. Tylko za Jagiellonów – mówił przyjaciel Jasienicy Stanisław Stomma w audycji z 1996 roku.


Posłuchaj

Pawła Jasienicę wspomina jego córka Ewa Beynar-Czeczott (PR,13.08.2015) 43:18
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W książkach Jasienicy, wbrew obowiązującym w PRL regułom, brak było marksistowskiej ideologii. – Opracowując książkę, starałem się dochować wierności przekonaniu, które stanowi istotny składnik mego poglądu na świat. Przekonaniu, że zwyczajna, o ile rzetelna, informacja to jedno z najważniejszych zadań, jakie sobie człowiek może wytyczyć – mówił pisarz w 1962 roku.


Posłuchaj

W sieci. Historia Pawła Jasienicy (PR, 18.03.2009) 20:14
+
Dodaj do playlisty

 

Zaszczuty przez władzę, szpiegowany przez żonę

Był jednym z członków i późniejszych prezesów Klubu Krzywego Koła. W 1964 roku podpisał List 34, wyrażający protest intelektualistów wobec cenzury. W 1968 roku sprzeciwił się zdjęciu inscenizacji "Dziadów" ze sceny Teatru Narodowego. Wówczas autora zaatakował publicznie sam I sekretarz PZPR Władysław Gomułka. Oskarżył go o  mord na ludności cywilnej podczas jego działania w "bandzie Łupaszki". Jasienicę potępiano publicznie, został poddany stałej inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1969 roku ożenił się z Zofią O'Bretenny, która jako tajny współpracownik SB donosiła na męża.


Posłuchaj

Audycja z cyklu "Pisarze wobec wydarzeń 56 roku" - o powstaniu Klubu Krzywego Koła mówi prof. Rafał Habielski (PR, 17.10.2011) 18:05
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Paweł Jasienica postawił sobie za cel opisanie dziejów Polski aż do powstania styczniowego. Niestety nie zdążył dokończyć swojego dzieła. Zmarł 19 sierpnia w 1970 roku.

Źródło: Polskie Radio/bm/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej